26
mar
Seneste opdatering: 27/3-12 kl. 2139
9 kommentarer - Tryk for at kommentere!

Man må lade ham, han ikke stikker sine meninger under stolen. Mere end 20 år i Norge har ikke lært ham, hvad han skal holde mund med. Hvad har Krekar-farcen efterhånden kostet norske skatteydere?

Det var tæt på at koste et tv-hold fra norsk TV 2 en regulær omgang øretæver, da de i går bad om en kommentar fra mullah Krekar, der netop var blevet idømt fem års fængsel.Da journalisten og kameramanden nærmede sig Krekar, vendte han sig om og gik til angreb. Først fik kameraet et ordentligt dask og dernæst greb mullah Krekar et stativ, som hans egne sikkerhedsfolk dog fik fra ham, inden det gik helt galt.Overfaldet fandt i TV 2 Norges studier, hvor mullahen havde indfundet sig for at give interview til al Jazeera, kun få timer efter han fik sin dom for en række dødstrusler. Mullah Krekar angriber norsk TV 2

Ropte «Leve islam» da han ble ført ut av leiligheten sin.

Politiets sikkerhetstjeneste (PST) fikk bistand av en rekke tjenestemenn ved Oslo politidistrikt til å gjennomføre pågripelsen. Flere av dem var bevæpnet under pågripelsen. Krekar pågrepet etter politisk press Mullah Krekar pågrepet av PST, Her blir en rasende mulla Krekar pågrepet.

Ifølge Aftenpostens kilder skal mullah Krekar på direkten på nettstedet paltalk.no i helgen ha oppfordret til handling mot norske interesser i utlandet, inkludert norske politifolk. Det er på dette nettstedet han ifølge den ferske dommen tidligere har kommet med straffbare trusler. Uttalelsene på paltalk.no skal så ha blitt lagt ut på YouTube, men var slettet da Aftenposten prøvde å finne disse uttalelsene i går kveld. Også på nettstedet durbeen.org, drevet Krekars tilhengere, skal oppfordringen til å ramme norske politifolk ha blitt spredt. Krekar granskes på nytt – skal ha kommet med nye trusler i helgen Extrema islamister vittnar till Breiviks fördel

»Imamer, bliv derhjemme«

Sarkozy har fået kviven for struben. Han vidste det i 2007, men gjorde intet. Nu har vi 2012, og mange flere ofre for islam truer ham. Imamerne, kolonisatorerne kan måske ligefrem gå ad Helvede til. Og Marine le Pen ikke mindst. Ikke godt. Brilliant Villy og Nicholas. Godt gået – forkant så det vasker! Progessivt. Fremtid er godt, fortid er lort.

Politikere sidder i baghånd, de er ikke “visionære”, som de bilder sig ind. De er drømmere. De er forvaltere af synder begået for 25 år siden. De svenske er endda endnu gidlser af den tids idioti. Det er derfor, jeg ikke kunne drømme om, at gå ind i politik. Mit liv er for kort til, at lappe på Auken, Nyrops og Jelveds hærværk. Så hellere støtte Boldklubben Fremad Amager i tykt og tyndt. Det er mere rationelt, man taber med jævne mellemrum, så man når aldrig at blive højrøvet.

Øver man skader for 100 mia. (mio.) ryger man ud pronto. Scorer man ikke mål, havner man på fjerde holdet. Anderledes med “the best and the brightest” – evig forsørgelse. Der hvor Thorning skal hen, efter sin danske katastrofe, der er usynlig i svenske medier, fordi svenske bladsmørere fik deres side valgt i Danmark. Købt og betalt som de er, patetiske skvadronører, statsludere og landsforræddere. “Jamen”, det er min blog, der er ingen interessenter og jeg skriver naturligvis, hvad der passer mig.

Sarkozy bans imams from entering France in fundamentalist crackdown after Toulouse shootings.France is to ban radical Muslim preachers from entering the country as part of a crackdown after shootings by an al Qaeda-inspired gunman in Toulouse, President Nicolas Sarkozy said today.
The President said he would block the entry of some imams invited to an Islamic conference next month, organised by the Union of French Islamic Organisations (UOIF).The UOIF, one of three Muslim federations in France, is regarded as close to Egypt’s Islamist Muslim Brotherhood. ‘I have clearly indicated that there certain people who have been invited to this congress who are not welcome on French soil,’ Mr Sarkozy told France Info radio. Sarkozy bans imams from entering France in fundamentalist crackdown after Toulouse shootings. Footage filmed by French gunman sent to Al Jazeera: police.

Helle Merete Brix får Niels Ebbesen Medaljen

Aarhus. Journalist og forfatter Helle Merete Brix modtager medalje for sin indsats som skribent. Det sker ved en ceremoni i Søværnets Operative Kommandos bunker under Marselisskoven.

Helle Merete Brix, der med mellemrum skriver på Denfri sammen med undertegnede, bliver tildelt Niels Ebbesen Medaljen af foreningen Niels Ebbesens Venner. Foreningen blev dannet 2. november 1977 af tidligere modstandsfolk fra 2. Verdenskrig. Foreningens formålsparagraffer er: At styrke og bevare kongehuset. At styrke og bevare forsvarsviljen i det danske folk. At Niels Ebbesens navn aldrig må blive glemt.

Foreningens medlemmer består hovedsageligt af personer, der er eller har været aktive i hjemmeværn og i forsvarsrelaterede foreninger, og dagens medaljeoverrækkelse finder da også sted i Søværnets Operative Kommandos bunker under Marselisskoven ved Aarhus.

Blandt de tidligere modtagere af Niels Ebbesen Medaljen er tegneren Kurt Westergaard og frihedskæmperen Ib Hansen, der efter 2. Verdenskrig arbejdede som fotograf for Århus Stiftstidende i en menneskealder.

Helle Merete Brix tildeles medaljen for sin indsats som skribent. Hun har i en årrække arbejdet som journalist for en lang række medier og tidsskrifter. I øjeblikket arbejder hun på en teatermonolog om Osama bin Laden (http://www.hellemeretebrix.com/2012/03/en-monolog-om-osama/) sammen med undertegnede. Helle Merete Brix har udgivet flere bøger. Til august kommer hendes ny bog “Sex, frihed og fatwa: 15 essays” på Forlaget Mellemgaard. Den Fri.

0 0 votes
Article Rating


Donér engangsbeløb?Kan du forpligte dig til fast betaling?

Subscribe
Notify of
guest
9 Comments
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
anonym
anonym
9 years ago

Man må jo håbe på, at han kommer i et højsikkerhedsfængsel, kun med store stygge ariske/hvide rockertyper som medfanger. For den slags burde jo nok kunne lære ham et eller andet, da han uden tvivl, vil få det noget sværere ved at jihadisere slige personager, fremfor unge kriminelle. Men mon ikke slyngelrettighederne ender med at være formildende omstændigheder, da han er jo er dybt traumatiseret, af krig, såvel som af racismen fra det hvide norske samfund. For der er jo generelt set i Vesten, en klækkeliig strafrabat til ikkehvide forbrydere. Og mon han kommer til at bade alene, eller kommer… Read more »

mb
mb
9 years ago

Mullah Krekar har hemmelig adresse og beskyttes av norske myndigheter – samtidig som han truer andre på livet og utsetter Norge for terrorfare.
http://stavrum.nettavisen.no/?p=4760

mb
mb
9 years ago

– Gir oppskrift på drap og terrorceller i Norge
Så seint som lørdag skal Krekar ha beskrevet hvordan nordmenn generelt kan drepes og kidnappes hvis mullaen ender i fengsel.
http://www.dagbladet.no/2012/03/27/nyheter/politiets_sikkerhetstjeneste/krekar/20866686/

Prudentius
9 years ago

Krekar giver jo bare en opvisning i koranisk kommanderet strenghed overfor de vantro (Sura 48 vers 29)!

Er nordmændene mus eller multikulturalister?

Hvis man vil tolerere islam, må man selvfølgelig også tolerere dens “en regel for mig/en anden regel for dig”-moralsystem, samt dens hellige had og hellige vold.

Krekar er en dedikeret allahslave og opfører sig sådan, at blive stødt over det, er intet andet end ufortyndet islamofobi.

bowlaren
9 years ago

Sarkozy måste få ner invandringan av Muslimer, annars kommer han nog att tvingas avgå.
Kika på detta inlägg om Etniska Svenskar http://svenssonsfunderingar.wordpress.com/2012/03/27/etniska-svenskar/

JensH
JensH
9 years ago

Det foreløbige resultat af det Arabiske ‘forår’: 2 millioner asyl-ansøgere har indtil nu søgt mod Europa:

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2120690/The-Arab-Exodus-Two-million-people-fled-Europe-Spring-rebellions.html

falkeøje
falkeøje
9 years ago
Reply to  JensH

Gid Fanden havde det arabiske forår, når det skal sende flere “flygtninge” til os.
Så lad dem hellere beholde deres undertrykkere.

falkeøje

PK
PK
9 years ago

Sarkozy holdt en tale fornylig, hvor han brugte ordet beskyttelse ang. befolkningen.
Godt nok Hr. Præsident Sarkozy, for i de nordiske lande er det begreb lig med racisme.
Både for politikere, presse og andre humanister..
Så beskyttelse kan vi se i vejviseren efter.

trackback

[…] Sarkozy har kniven på strupen. När kommer nästa terrorattack? Vilka blir nästa offer? . . Stockholmssyndromet […]

9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x