Eller: The Virus That Shames China and Xi Jinpings party of gangsters
Se også: Tucker Carlson: The coronavirus pandemic was avoidable. China hid the truth about it from the beginning. – ‘We’re Treating China Too Benignly.’ Play by the Rules or Pay a Price for It. og The world ‘must never forget the deadly coronavirus cover-up’
København i dag – middag
© Snaphanen.dk. Klik for helskærm.





Prøv at se TV avisen 18.30 fra i går, det journalistiske niveau er komplet sindssygt. De rapporterer at kina har sagt at der er 0 (NUL) smittede i wuhan nu, og DR viderbringer det som en 100% troværdig oplysning. Der er SÅ mange historier i udenlandske medier (også de større af dem) om kinesere der “forsvinder” hver eneste dag, men DR fremlægger det som om de bare har nogle ekstra gode læger! Mon de har fået besked på ikke at fornærme kina fra nogen oppefra?
Den sande historie om corona, som er endnu en variant influenza gruppen: 1) Denne gruppe ændrer sig konstant og kan derfor ikke rammes med en enkelt vaccine. Medicinen skal skræddersyes hver gang. 2) Corona foråsager død fortrinsvis blandt ældre og svækkede mennesker, ligesom alt andet influenza. 3) Menneskekroppe er influenza virus’s naturlige habitat og spisekammer. Jo højere befolkningstæthed, desto mere føde og husly for virus. 4) Jordens groteske overbefolkning sikrer god ‘survival’ for al influenza virus. 5) Morale: vi får kun reduceret influenza dødsfald, ved at reducere jordens perverse overfyldning af én eneste dominerede dyreart, “homo non sapiens”.
Hvilket med en sådan ramme opsat giver yderligere belæg for den fornuft, der var i en kronik fra – om jeg husker det ret- en geolog i et større dagblad år tibage, hvor han argumenterede for det bedste ville være der kun var 1 million mennesker i Danmark. Hvilket var antallet omkring år 1800.
Du har lige overtrådt tabu regel no. 1. Du har sagt fy-ordet “overbefolkning”. Hermed står du til at blive spanket af fællesskabet, for man må ikke engang forestille sig, at der findes en øvre grænse. Se filmen “Soylent Green” med Charlton Heston fra 1973. Denne fremragende, men ukendte film, beskriver situationen når “den øvre grænse” overskrides. Jødedrengene i Hollywood havde godt nok drukket ret tæt af natpotten, da de lavede filmen.
Selv fællesskabet er der en grænse på størrelsen af i disse tider…
Hmm. Jødedrengene i olly tree var jo også Keatom og Hardy og Chaplin og Oliver og Hopalong og Scrooge og Nej nu tror jeg jeg bevæger mig for langt ind i billedkunst.
Den nye coronavirus, CoViD-19/SARS-CoV-2 (Serious Acute Respiratory Syndrome), er ikke en influenzavirus. Influenzavirus er af arten orthomyxovirus, medens coronavirus er en forkølelsesvirus, en RNA-virus, der inkluderer picornavirus og coronavirus.
Da corona angriber luftvejene ligesom alm. influenza, er distinktionen nok ret akademisk. Pointen er virus’s evne til pludselige ændringer, som nulstiller møjsommeligt fremfundet vaccine. Corona er allerede rapporteret (på nettet) i 2 udgaver, en ‘normal’ og en ‘ond’ – det stopper sandsynligvis ikke der. Så vi er “up shit creek, without a paddle” – konstant.
hi hi hi hi -“..with a heavy blunt instrument”
Jeg synes Pat,som jeg ellers har forgudet,har et temmelig ensidigt syn på sygdommen.
Men den kinesiske regering fortjener absolut kritik,for at opføre sig som alle andre regeringer. Nemlig despotisk,korrupt og tyrannisk.
you still don’t realise you’re under the EU’s tyranny, so to what purpose are you critizicing the chinese?
For nu at tage ham her Condell fyren oppe fra og ned. Han indleder med it seems like altså det synes som om Kinas regering havde forudgående kendskab til øl-virus’en. Her må jeg nødvendigvis spørge: Syntes det at USA’s regering havde kendskab til angrebet på World Trade Center. Ifølge adskillige kilder er svaret ja. Alene det faktum,at BBC timer før “kollapset” af bygning 7 rapporterede,at Bygning 7 er kollapset,gør hændelsen som tog livet af flere end 3.000 amerikanere temmelig ildelugtende. Jeg er helt klar over at jeg officielt er en 9-11 tosse. Men fakta kan man altså ikke sidde overhørig… Read more »
To uker etter at Kina kranglet med USA, så dukket det tilfeldigvis opp et virus i Kina som nå tvinger USA og Europa ned på kne. Det er litt av en tilfeldighet. Og nå sier Kina at de ikke har så store problemer lenger, men i USA og Europa blir det kun verre og verre. Litt av en tilfeldighet. Men jeg er sikker på at kommunist Kina aldri hatt gjort noe med vilje for å knuse USA og Europa. De hadde jo kun fått verdensherredømme og verdens sterkeste økonomi i bytte. Så alt dette er bare tilfeldigheter. Ingen grunn til… Read more »
Verdens stærkeste økonomi? Det er da vist kun dig,som tror at dollar- og eurosedler er det papir værd de er trykt på.
Nej det er ikke tilfældigheder. Men hvem er det nu liiige som samarbejder bedst med kineserne?
Det er ikke mange uger siden vi hørte en af mediemogulerne kalde Kina for et demokrati.
Måske skulle du lige overveje hvem der udgør de største bidragsydere til kinas økonomi før du lufter flere tilfældige teorier.
@steen
Kan man bladre bagud.? Altså ikke næste side ,-men omvendt, ….forrige side.
Jeg synes du har haft så’n en funktion?
I øvrigt … Pat Condell,- kan få enhver sortseer i godt humør. Jeg elsker at se ham.
desværre kun nederst eller ve dat søge på bloggen, jeg skal se at få måneds- og ors arkiver ude til højre
Okay . Tak
Man kan søge på ord + ord og måske finde det man søger.
Eksempelvis giver søgning på
snaphanen + peter buch + kaptajnen
som 8ende resultat:
https://snaphanen.dk/2013/01/29/i-feel-like-a-stranger-where-i-live/
Men det kræver ordene er specifikke nok, kaptajn bruger jeg sjældent så…
Sørgede nogen eller automatik for der dagligt blev tilføjet til WayBack maskinen ville man kunne undvære selv at lave kolonnerne.
archive.org/web/
Det er da rart, at du kan finde rundt på bloggen. Jeg troede kun, jeg kunne. Jeg beklager det selvfølgelig meget
Det er et enkelt eksempel med et for mig sjældet brugt ord, at have år og måneder i siden ville være en service af format!
En automatisk “send dagligt til WayBack”-maskinen nævnt foroven ville løse en del. Jeg ved dog ikke hvordan det sættes op.
Plus at nogle tog kopier af udvalgt dele af maskinen, sådan at hvis WayBack gik helt ned ville det “kun” være en opgave at samle stumperne, for at have hele puslespillet fremme og se det hele igen.
@peter Buch. Hold da op! du er avanceret.
Tak. Men det er jeg ikke, jeg er en ren amatør, uden ret meget indsigt i ret meget. En smule logik har jeg nok, men i forhold til diverse tekniske eksperter…
Usædvanlige, lidet brugte ord i forbindelse med søgeord der indsnævrer søgefeltet var her metoden. Helt elementært.
more than 10 year later and that fuck on the right hasn’t opened his right eye. You’ll never wake up, you’ll end dying up and replaced by muslims, chinks and africans.
Hva’ fa’n. Har du tabt din gudetro på dine gamle dage?
Så en kineser knullet en fisk på et marked i en landsby i Kina og på grunn av det så mister jeg nå alle sparepengene mine i Skandinavia. Man kan ikke gjøre annet enn å hate verden. Jeg vil ha navnet på den kineseren, så jeg kan reise hjem til han og kvele han med mine bare hender. En jævla kineser knuste økonomien i Skandianvia, det er faan ikke mulig.
Det må bestemt have været Sji Sji Ping eller en lokal strømer. De skal jo lave øvelser.
Festen er forbi I kapitalist svin , nu kommer vi kammerarter , alle også LArs seir vil med mange vil blive bragt for Danmark nye kommission , i stil med EU folke domstolen. Jeres tid er forbi , nu er det 100% socialisme , enhver skal og kommer til at rette ind.
De love vi indføre og alle jeres digitale aktiviteter , gør at snart skal vi interne dincidenter i arbejdslejre .
RØD FRONT
Hvem har glemt at lukke porten til galeanstalten? 🙄
Jeg har ikke skrevet det der, Niels Henriksen. Nogen har benyttet mine data, som ii#”%¤#”%#!! STADIG ikke fjernes, når man kommenterer herinde.
Det skjer fordi det er en feil på nettsiden. Når jeg kommer inn på denne siden så er navn og epost adresse allerede fylt ut. Jeg får opp brukernavnet og epostadressen til noen andre som har skrevet her. Det skjer hver eneste gang jeg kommer hit. Legger du igjen epost og brukernavn her, så kan hvem som helst se det. Og jeg merket dette for over 1 år siden!
Var det ikke hende der Mette Frederiksen? Også kendt som porno Mette.
Øh? 🤔
For selv at undgå der skulle være andre der benytter ens alias og dertil hørende e-mail, er det da muligt at få systemet sat op til at sende min computer SAMTLIGE her offentliggjorte kommentarer, antallet på Snaphanen synes mig ikke enormt?
Har du en løsning- der ikke kræver for meget?
Jeg tror det var kumulius som antydede,at data skulle slette sig slev hvis du lukker din browser,straks efter du har kommenteret. Hvor længe denne effekt er i virkning,ved jeg ikke. Jeg er ikke Ed Snowdens efterfølger.
Lær dog at stave først, hvis du skal udgive dig for andre, din socialistiske åndsamøbe.