12
maj
Seneste opdatering: 12/5-22 kl. 1507
8 kommentarer - Tryk for at kommentere!

Imamer i Sverige vier kvinner som kjøpes for sex

Av: Helena Edlund 11. mai 2022, 21:00

Det sies at det vokser frem et skyggekalifat i Sverige. Nå er også halal-prostitusjon avslørt. Shiamuslimske imamer rundt om i Sverige vier kvinner kjøpt av menn som ønsker midlertidig sex. Hensikten med det såkalte «lystekteskapet» er å gjøre sex halal, altså tillatt innen islam. Menighetenes økonomiske bidrag er nå stoppet og imamene kan etterforskes for menneskehandel.

I islam er utenomekteskapelig sex forbudt. For å løse det problemet har imamer i den shiamuslimske tradisjonen benyttet seg av tidsbegrensede ekteskap, såkalte mut’ah-ekteskap eller lystektenskap, hvor en mann og en kvinne kan gifte seg for en bestemt periode. Etter avtalt tid, flere måneder eller bare noen timer, oppløses ekteskapet automatisk. Hensikten er å ha sex og mannen betaler en sum penger til kvinnen, men i stedet for å kalle det prostitusjon, kaller de det brudepenger.

Tradisjonen med mut’ah-ekteskap forekommer ikke bare blant shiamuslimer i Sverige. Allerede i 2019 avslørte den britiske TV-kanalen BBC religiøs sexhandel i Irak, der imamer utnyttet barn og sårbare kvinner til menn som ønsker sex uten å bryte religiøse regler.

SVTs Uppdrag granskning avslører nå at de tidsbegrensede ekteskapene også finnes i Sverige, og at flertallet av de spurte imamene ikke ser noen problemer med tradisjonen men gjerne bistår.

For å undersøke hvor utbredt fenomenet er, har Uppdrag granskning søkt om lag 40 av de mer enn 60 shiamuslimske menighetene i Sverige. Til sammen har redaksjonen vært i kontakt med 26 menighetsrepresentanter. To av redaksjonens arabisktalende ansatte, en mann og en kvinne, har siden brukt falske identiteter og skjult kamera. Historien som er brukt, har journalistene fått fra en muslimsk kvinne i Sverige, som tok kontakt med Uppdrag granskning om egne opplevelser av et slikt ekteskap.

Den kvinnelige journalisten har henvendt seg til 14 imamer for å få hjelp til å arrangere et midlertidig ekteskap for penger, da hun utga seg for å ha økonomiske vanskeligheter. Hun har sagt at hun egentlig ikke vil, men at hun ikke ser noen annen utvei.

Den mannlige ansatte har snakket med tolv imamer og sagt at hans kone fortsatt er i hjemlandet i Midtøsten og at han ønsker å gifte seg midlertidig til hun kommer til Sverige.

Totalt 15 imamer tilbyr sin hjelp til å gjennomføre «lystekteskap». Noen av disse har selv vært interessert i å ha sex med kvinnen, mens andre har formidlet utenlandske menn til henne ofte med krav om betaling for tjenestene sine. Bare syv av de spurte vil eller kan ikke hjelpe, og av de totalt 26 imamene er det bare fire som mener at arrangementet er uakseptabelt.

Resultatene har blitt dokumentaren Sexköp i Allahs namn, som nå kan sees via SVT Play. To kvinner intervjuet i dokumentaren mener omtrent hver tiende mann som kjøper sex fra prostituerte i Malmø, krever at sexen skal skje innenfor rammen av et slikt tidsbegrenset ekteskap. De oppgir også to begrunnelser for kravet: De muslimske mennene kan kjøpe sex uten at det er i strid med islam – og samtidig omgår de den svenske sexkjøpsloven, hvor det er straffbart å kjøpe sex.

I dokumentaren intervjues også politimesteren i Malmø, Petra Stenkula. Hun er tydelig på at det kan ha blitt begått en forbrytelse.

– Äktenskapet i sig är snarare något människohandelsliknande, där man utnyttjar en kvinna i beroendeställning. Om jag varit förundersökningsledare hade jag nog upprättat en anmälan om människohandel, sier Petra Stenkula i dokumentaren.

Dommer Thed Adelswärd mener også at «lystekteskap» kan være straffbart:

– Om du nu har hittat personer som på ett otillbörligt sätt utnyttjar eller främjar att en person har tillfälliga sexuella förbindelser så låter det straffbart, som koppleri. Det dömer man till fängelse i fyra år för.

Av menighetene som er kontaktet av Uppdrag granskning, er alle unntatt én medlemmer av paraplyorganisasjonen Islamiska Shiasamfunden i Sverige. Til sammen har de mottatt over 14 millioner i statlige tilskudd og tilskudd fra kommunene de siste tre årene.

Formannen for Islamiska Shiasamfunden, Haider Ibrahim, er en av dem som er intervjuet i dokumentaren. Han vil ikke sammenligne lystekteskapet med prostitusjon, men mener det er en måte å gjøre det lettere for ungdom å bli kjent med hverandre og ha sex før de bestemmer seg for å gifte seg. Ibrahim har reagert sterkt på avsløringen og har opplyst til SVT at menighetene som har opptrådt feil får medlemskapet fryst og bidragene deres stoppet.

– Jag kommer att ta det på största allvar. De som är skyldiga och som har gjort bort sig på det här sättet får inte sitta kvar. Vi får även ta diskussion med myndigheten SST om bidraget och hur vi ska göra med dem. Åtminstone att bidraget får frysas fram till att vi kommer fram till en slutsats, sier Haider Ibrahim.

Uppdrag Granskning: Sexköp i Allahs Namn,  59 min.

3.7 3 votes
Article Rating


Donér engangsbeløb?Kan du forpligte dig til fast betaling?

Subscribe
Notify of
guest
8 Comments
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Robert V. Henriksen
Robert V. Henriksen
3 months ago

Citat: “Danmark er på vej mod den sidste svanesang.

Mette Mengele forærer danskernes penge væk til de
varme lande, så hun står godt i det politisk korrekte lys,
når Danmark skiftes ud med en lukrativ post i EU.

Mette er til for Mette, og danskerne betaler regningen
på vej hen til skafottet”.

Cat Girl
Cat Girl
3 months ago

Har svært ved at afgøre det, men er det fire-dobbelt eller otte-dobbelt hykleri?

Russerne kommer på torsdag
Russerne kommer på torsdag
3 months ago

Humanisterne har smadret Sverige, lad dem betale regningen.

Robert V. Henriksen
Robert V. Henriksen
3 months ago

Var mit citat ikke OK?

Dragen
Dragen
3 months ago

Ja , der kommer jo mere og mere frem. I disse internet tider bliver det svært i længden at holde skjult hvad islam er . Selv for muslimer bliver det svært at holde skjult. Muhammed holdt sig ikke tilbage og det gør hans imamer så heller ikke. Kulturberigelsens spændende og eksotiske moral for fuld udblæsning. Spændende.

Bastardo
Bastardo
3 months ago

Allah var ikke så dum (i hvertfald ikke i Muhameds udlægning).
Han(eller Hun?) sørgede for, at muhamedanske mænd kunne få deres ubændige liderlighed styret, uanset hvad djævlemanualen skrev. Fanden hytter sine.
Keine hexerei, nur behändigkeit.

K. Madsen
K. Madsen
3 months ago

Nu skal man huske på, at i den svenske humanitære stormagt er prostitution ikke forbudt, da et forbud vil stride imod menneskerettighederne. Og hvem ønsker at blive beskyldt for at krænke menneskerettighederne!?

Så når svenske feminister ikke kan opretholde monopol på sex ved at ramme udbyderne, er der kun et at gøre: Ulovliggør køb af sex.

Men det lader til, at muselmændene har fundet en vej udenom.

Det man bør skelne mellem i en retsstat er, om luderne gør det frivilligt eller om de er tvunget. Intet andet!

trackback

[…] Source link […]

8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x