(foto © Snaphanen.dk)
PET og BT frygter”antiautoritære personer”, som forurener den offentlige debat med forkerte meninger
Af Lars Hedegaard
Da coronakrisen brød ud for et par år siden, og regering, folketing, myndigheder og en forenet presse dagligt trommede enslydende budskaber ind i danskernes hoveder, var der en lille gruppe af borgere, som nægtede at tro på den officielle historie. Historien om vaccinernes undergørende virkninger og nødvendigheden af at holde afstand og bære mundbind. De troede ikke på det, som de fik fortalt, og nu, to år senere, står det klart, at de havde grund til af være skeptiske, og at vaccinemodstanden ikke savnede grundlag i virkeligheden.
Nu er den gal igen. Det viser sig nemlig, at nogle af de samme, som vendte det døve øre til corona-fortællingen, holder med Rusland i Ukraine-krigen.
Som B.T. (7.4.) kan berette, er der sket en ”opsigtsvækkende drejning hos en række af de mest hardcore coronaskeptikere”. Udviklingen følges tæt og med stor bekymring, kan avisen berette og citerer militæranalytiker Jeanette Serritzlev fra Forsvarsakademiet: ”Det var så påfaldende. 24. februar viste det sig, at dem, der havde haft meget stærke holdninger til coronavaccine, pludselig var meget imod Zelenskyj. … Mange af dem, der var prominente antivaxxere, var pludselig pro-russiske”, fortæller hun.
Også hos de danske efterretningstjenester er der bekymring, siger professor i statskundskab ved Aarhus Universitet, Michael Bang Petersen, som har bidt mærke i, at flere personer, der udtrykte skepsis om coronahåndteringen, meget hurtigt skiftede til teorier om Ukraine.
Men det overrasker ikke professoren, for, som han siger til avisen, ”den største faktor, der gør sig gældende for at en person begynder at tro på en konspirationsteori, er, at man allerede tror på en anden konspirationsteori”. Sådan er der opstået et netværk af ”antiautoritære personer”, forklarer Jeanette Serritzlev.
Heldigvis er der kun få konspirationsteoretikere, men lidt har også ret og giver anledning til nervøsitet hos myndighederne.
Nu fremgår det ikke, hvor langt efterretningstjenesterne er kommet i deres undersøgelser, eller om de har fundet en forklaring på eksistensen af en hård kerne af ”antiautoritære personer”, som forurener den offentlige debat med forkerte meninger.
Ak ja, konspirationsteorier leder til andre konspirationsteorier. Det er omtrent som med medierne og myndighederne, hvis ene løgn fører til den næste og giver anledning til antagelsen af autoriternes og mediernes almindelige løgnagtighed.
Hard-core konspirationsteoretikere har givetvis bemærket en betydelig afstand mellem, hvad medierne har fortalt om vaccinerne, mundbindene, klimaet, indvandringens velsignelser, islam som fredens religion og højrefløjens uforlignelige ondskab, og virkeligheden.
Der er ikke mange af disse antiautoritære, men de går åbenbart myndighederne på. Og sådan er det jo i stater, hvor alle forventes at mene det samme.
Da efterretningstjenesterne åbenbart følger med, skynder jeg mig at meddele, at jeg er modstander af Ruslands angreb på Ukraine.
Men skulle jeg mene det modsatte, ville det være min ret i et frit samfund.
BT 8 april: De har tusindvis af følgere på sociale medier: Der er mulighed for, at de er på PETs radar
BT 7 april: Eksperter slår alarm: Danske coronaskeptikere er nu blevet Ukraine-modstandere
Begge dele af journalist Jesper Elkjær Andersen

Ingen, med fornuften i behold, købte politikernes forbryderiske corona-cirkus, eller deres hjernedøde hyldest til endnu en tabt krig.
PET og BT er blot stik i rend drenge for de politiske bagmænd, som frygter borgernes selvstændige tankevirksomhed.
Typer som “Mette-tyran” og det betændte politiske slæng på Christiansborg.
Apropos løbegut.
Berlingske media ejer Berlingske, B.T. og Weekendavisen.
Deres slogan er;
“Uden en fri, ansvarlig presse, intet oplyst demokrati – Vi er den fri, ansvarlige presse”
Det er omtrend lige så sandt, som at den demokratiske republik nordkorea er – demokratisk.
Berlingske media er ejet af Christian Van Thillo, en Belgisk oligark, der ejer DPG Media Group, som bla. er Hollands største Medievirksomhed, de har en omsætning på €1.766 billion.
Når man får Dansk statsstøtte og er ejet af en af Europas oligarker, er man magterns organ og slet slet ikke “fri”
Ja, men hvem ejer Berlingske Media, hvis vi ikke kan se det af deres forside hver dag? Jeg synes, det er ganske åbenbart at dømme ud fra deres daglige medicofascistiske globalistpropaganda.
Det kan du se her på Yahoo Finance
https://finance.yahoo.com/
“Medicofascistisk” takker jeg Mussolini for. Nemlig hans definition af alliancen stat/storvirksomheder
Ja, man skal nok ikke regne med fredsaktivisme og EU kritik fra den kant.
Den mangeårige chefredaktør Tom jensen, er blot en lejesoldat i EU-oligarkiets tjeneste
Ja, det fremgår klart af BT-koncernens snuskede
produkter, at de ikke er på danskernes side, men
er deres fjender. Deres journalistik har været snusket
gennem årtier, men er nu stukket helt af.
Der er nok ikke mange politikere som læser med her.
Hvis der var, ville Christiansborgs politik nok ikke være
så 100% tåbelig og kortsynet som den er. Politikerne
opfører sig som om de intet véd og intet forstår. Selv
toppolitikerne ligner et sammenrend af tomme tønder,
snakkehoveder og verdensfjerne teoretikere.
Helt enig med dig Steen, toppolitikerne ligner et sammenrend af tomme tønder,
snakkehoveder og verdensfjerne teoretikere.
Når alle myndigheder og al msm taler med en mund bliver man mistænkelig. Mistro overfor magthaverne bør være en del af ethvert menneskes dna.
Hvis man tænkte over det påfaldende i at man udviklede en vaccine på få måneder (mod normalt ti år) som derefter blev hastegodkendt af EU, kunne man godt blive mistænksom. Eller hvis man havde fulgt med hos Hodja, var man advaret med tydelige signaler om at der var grund til stor skepsis. Har man iagttaget hvordan “systemet” i tidens løb har snydt, svigtet og løjet på sundheds-, familie-, indvandrings-, skole-, bolig-, rets-, trafik- radio-/tv-, forsvars og finans-områderne, véd man også at man ikke kan have tillid til politikerne. Mange må være godtroende eller have en dårlig hukommelse. Eller de orienterer… Read more »
Hvis man tænkte over det påfaldende i at man udviklede en vaccine
på få måneder (mod normalt ti år) som derefter blev hastegodkendt
af EU, kunne man godt blive mistænksom.
OG FULDT BERETTIGET, LÆS Newspeek/Hodja/24nyt og lignende.
PS: Thomas Soltau, dr. Malone, Mike Jeadon, dr. Campbell
og Luc Montagnier mfl. har iøvrigt påvist at “pandemien” var
fup og svindel styret af WHO, at “vaccinerne” er meget værre
end sygdommen, at nedlukningerne, restriktionerne, bøderne
og smadringen af mink-branchen og andre brancher manglede
ethvert sagligt grundlag. Også Tucker Carlson og “Redacted”
har vist at “pandemien” nærmest var en øvelse i at undertrykke
befolkningerne og etablere et totalitært vestligt eller globalt diktatur.
Det kunne jo være at medierne er den største kilde til konspirationsteorierne. Jeg husker fx dengang i 70’erne da de fleste journalister, ikke mindst Politikens, mente at papir til bøger og aviser blev lavet af træ fra regnskoven i Brasilien. Intet kunne være mere forkert. Siden engang i 1800-tallet har man produceret langt det meste papir af grantræer fra de nordiske lande. I dag er vi efter den lille istid kommet ind i en varmere periode. Den bliver af visse journalister omtalt som en “buldrende klimakrise”. Og vi skal tilmed tro på at CO2 er en farlig klimagas. Latterligt –… Read more »
Det glæder mig såre, at du er kommet til erkendelsen af vacciners skadelige virkning. Jeg skriver med vilje ikke virkninger, for virkningen af vacciner vil altid være skadelig. Tag et kig på Amish Folket, som aldrig bibringer deres børn fremmedlegemer i deres børns kroppe. se på alle folk som har været heldige at holde sig fri fra Rockefeller Medicine men. Det er over 100 år siden læger blev uddannet i brug af petrokemisk medicin i stedet for naturmedicin. Det blev de fordi der skete en alvorlig forandring i uddannelsessystemet, forårsaget af Rockefeller. Husk på Kill Bill’s (Bill Gates’) udsagn: Frit… Read more »
Swebbtv’s Lars Bern havde en gennemgang af Rockefellernes betydning for den omfattende ændring af lægeuddannelserne. Meget interessant.
De fleste har glemt at fx bagepulver forebygger forkølelser!
Det kan være denne
https://swebbtv.se/w/pm82vtFUTwmQSoewKjfTaQ
Og et par andre
Her er tre andre som går lidt Dybere og inkludere flere Familier. De sidste to er klassikere for indsigt i den Tid vi lever i lige Nu ! https://www.youtube.com/watch?v=Q3n-bvedu_8
https://www.corbettreport.com/how-big-oil-conquered-the-world/
https://www.corbettreport.com/why-big-oil-conquered-the-world-video/
Jeg har lige genset Lars Berns og swebb tv’s gennemgang af petro-medicinens gennemgribende virkning på vores sundheds og sygdomsforståelse. Og nedbrud i vores helbred. Ikke mindst indvirkningen på voress “læger’s” og andet sygehuspersonale’s uddannelser mm. Den – udsendelsen -var absolut et gensyn værd. Jeg så meget swebb-tv i starten af corona-bedraget og Berns udseendelser var meget vigtige. Der var så meget , at forsøge at lære sig dengang. Meget hænger stadig ved , men det gjorde ikke noget, at se og høre det gentaget igen. Kan kun anbefales. Tak for linket.
Så lidt. Jeg skylder Bern, jeg ikke blev vaccineret i 2020. Han sagde “vent, vent, se det lige an ” Det var det bedste råd denfang
For de af os der undgik sprøjterne , var det ofte rene tilfældigheder at vi undgik det . Det blev udskudt lidt , nogen stoppede os og anbefalede at vente lidt etc. Men ofte rene tilfældigheder . Tilfældigheder vi selvfølgeligt , er dybt taknemmelige for idag. Men ofte helt tilfældigt og heldigt.
Nemlig, det var ikke kun Bern. Jeg blev i foråret 2020 samtidigt syg af kræft og var indlagt på flere hospitaler i fem måneder, inden jeg fik den rigtige diagnose. Den fejldiagnose var også med til at forhindre, at jeg blev sprøjtet. Altså – et fuldstændigt tilfælde. Jeg skal ikke spille klogere, end jeg var. Til gengæld blev jeg klogere i efteråret, og kunne aktivt forhindre at min kone blev sprøjtet. Det krævede voldsom insisteren.
…..voldsom insisteren… Det må hun være lykkelig for idag.
Det er hun skam. Hun troede jo, at hun kunne beskytte sin syge mand ved at blive sprøjtet. Det var sådan, medierne lød dengang. Hun ville sgu gøre det for min skyld.
Det var alene mavefornemmelsen, der reddede mig fra den gift. Min fantasi rakte mildest talt ikke til at gennemskue det diabolske bedrag på det tidspunkt. Jeg har godt nok aldrig haft høje tanker om vores gemene islamleflende, politiske klasse, men at kynismen stak så dybt, og kunne drive dem så langt ud i at bedrage og myrde løs på egen befolkning, dét chok og den erkendelse, kommer jeg mig aldrig rigtig over.
Men sådan er verden altså skruet sammen, og den må vi bare sluge og leve videre med på bedste beskub.
….det chok og den erkend….. metoo. Hvad der skal ske herfra . Med den erfaring i bagagen med hinanden . Det er et meget åbent spørgsmål – eller tomt rum for mig at se ind i.
De af os der vil Danmark, vil danskernes ve’ og vel vi er uden tvivl under opsyn 24/7, PET tror endda de gør en god gerning ved at lade muhamedanere hærge frit i gaderne, ved at overvåge os, fordi vi vil det danske folk, ligesom i gamle dage at danske skal føle sig trygge og velkomne på dansk jord i sit eget land. Her kommer korruption ind så massivt, være sig i form af EU eller US militær med deres undergravende virksomhed (del & hersk politik) at så godt som ALLE vores politikere er købt og betalt, undtagelsen kan regnes… Read more »
Super skriv af Hedegaard. Jeg spekulerer af og til på hvor mange der læser med herinde. PET ? , Mette F og Barbara? “pressens” mikrofonholdere?, spindoktorerer af forskellige slags?, De der gerne ville have sagt nej til sprøjterne- men ikke turde?, de hvis ægtefæller er woke – mens de selv begynder at tvivle?. Og hvis de læser med ,- giver det så anledning til nye eller ændrede overvejelser hos dem selv ?. Hvis de gør det- læser med – på baggrund af en løn , ændrer det nok ikke rigtigt noget . Men der må jo være en del ,… Read more »
Jeg er sikker på, du har ret. Og som jeg før har været inde på, så er det ikke kvantiteten af læsere men kvaliteten, der er afgørende i første omgang. Snaphanen er en liden tue på vejen, men de kan som bekendt vælte store læs. At være pioner, fritænker, eller hvad det kaldes, har altid tilfaldet et mindretal – også byrden ved at være det! Mine tanter og mostre, der var mestre i korstingsbroderi, sad og syede de klokkestrenge, vi alle fik i dåbsgave. Der kunne være indsyet flere formanende ord med på vejen, som “Hellere slides op, end ruste… Read more »
“Produceret i Danmark , familiejet virksomhed”. Det er et godt fiff. Jeg har ikke tænkt på det selv. Men jeg vil fremover se efter det og være opnærksom. Mht korssting og klokkestrenge. Jeg blev engang undervist i Amish-peoples patchwork tradition. Alle de geometriske figurerer er afspejlinger af historier fra de 4 evangelier. Dvs de har siddet sammen om aften og aftalt mønstrene i tæpperne/dynerne med udgangspunkt i de kristne fortællinger og historier. Delt livserfaringer med figurere der skildres mm. Samtidigt med at videreførere det levende fællesskab og Ordet / brødet de deler. Fået det til at passe i det samlede… Read more »
I Påsken boede jeg på et pensionat, i mit rum det elskelige at gense en sådan klokkestreng, ikke med formanende ord, men motiver af danske nationale symboler i korsstingsbroderi, startede øverst oppe med Skagens Gren og sluttede med en Bornholmsk rundkirke, ind imellem Den Lille Havfrue, Dybbøl Mølle, Himmelbjerget og andre nationale symboler. Idag helt utænkeligt at danske skolebørn ville få til opgave at lave sådanne klokkestrenge med nationale danske symboler, endsige kaste sig ud i danske nationalsange, men elskeligt at gense sådanne korsstingsbroderi hvor de endnu genfindes, med danske nationale motiver fra tiden inden den islamiske invasion af Danmark.… Read more »
Hellere nedruste end nedslide. Kunne du også brodere på en klokkestreng. Eller hvad med: Hellere Søren Spætte end Jakob og Mette?
Med den politisering af den udøvende og den dømmende magt der skete over for Steen. Er det Åbenlyst at denne side og særligt kommentarene bliver nøje overvåget.
Besked til overvågerne:
De overvågende gør det kun for at “have noget” på dig. Hvis man ikke er paranoid allerede, bliver man det sgu’ her i Natomark.
Har disse udemokratiske overvågere ikke noget bedre at foretage sig? Eksempelvis røre i en hundelort med en pind eller se malingen tørre på væggen.
He he. Jeg kan anbefale, Påpasselig, Årvågen og Vagtsom. Det er vigtigt med en god Harmoni, et Sundt Sind i en Sund Krop. Overvågerne er på
arbejde de får løn for at overvåge. Filmen “De andres liv” DDR i 1980erne
handler om en overvåger. Meget er sket siden men der er stadigvæk overvågere
og Hemmeligheder. Måske er nogle Bange for at sandheden slipper ud ?
Så overvågerne bliver arbejdsFri ?
JA, Svend Giønge, vi løber alle rundt med en mobil-telefon i lommen, den sladre om alt hvad du foretager dig.
EU har lige vedtaget, at de skal have adgang til vores E-mails, for at komme pædofile til livs og begrænse børneporno, hvad den lov ellers kan bruges til meddeles der intet om.
P.
Privatlivets ukrænkelighed. Jeg går ikke med telefon. Undtagelsesvis kan den være med i slukket tilstand. Alle mails og sms bliver i forvejen gemt. Det er dog muligt at benytte Krypteret mail.
Filmen “De andres liv” DDR i 1980erne. Ja det er ufatteligt, i dette ords egentlige betydning, at der findes mennesker der synes at det er helt i orden at udspionere andre ganske almindelige mennesker . Hvis man som almindelig borger lurer på andre mennesker feks. ved at kigge ind af vinduer en mørk aften så kommer politiet efter dig. Men når politiet selv lurer på borgerne mener de at de tjener det gode. Det viser hvad man kan få mennesker til ved den rigtige påvirkning. Tænker også på filmen ” din nabos søn”. Under junta-tiden (1967-74) i Grækenland blev unge… Read more »
Stærke ord. Ja det er utroligt hvad mennesker kan påvirkes til. Hvem er påvirkerne ? Stanford prison experiment fra 1971 blev stoppet efter 6 dage fordi det løb helt af sporet der var meningen at det varede i 2 uger. Fanger og Vogtere. Onde og Gode. Vagterne blev for brutale bl.a fordi de så sig selv som de gode. Nogle ændrede fuldstændig karakter. Mottoet for bogen “Dansk politi bag pigtråd” er “Måtte danske politimænd aldrig fornedre sig til at behandle deres Medmennesker, som vi er blevet behandlet, og som vi har set andre blive behandlet”, Regeringen frikendte sig selv for… Read more »
Det er Krigen om fortællingen, narrestetivet. Dinosauer medierne er bange for at miste deres påvirknings magt over offentligheden, læs den offentlige mening. Desuden er de kræfter der benytter disse medier til at Hjernevaske befolkningerne bange for at miste deres magt monopol. Derfor angribes anderledes tænkende bl.a med psykologien som våben for der må jo være noget galt når der ikke makkes ret. Husk Løgnen om masseødelæggelses våben i Irak. Udskiftningen af Taliban med Taliban på 20 år i Afganistan. Begge kostede Danske liv og ramte Danmark og Danske familier med Sorg. For dem med Tungen lige i munden, her er… Read more »
Danske coronaskeptikere er nu blevet Ukraine-modstandere, hvad i alverden er det for noget vanvittigt sludder.
Sikke noget løgn at slynge ud.
Det er den slags løgnevås som DR slynger ud hver dag. Her fik de
endda noget så fint som en professor Bang fra et universitet til at
at lægge navn til. Dermed er det “bevist” at folk der tænker selv-
stændigt er farlige for samfundet. Snart vil det blive forbudt at tæn-
ke forkerte tanker, for folkets tanker skal ensrettes. Det mener de
også i EU, WEF og WHO. Og i Bidens USA og Trudeaus Canada.
Drop det. Det er vanedannende og hjernevask. Jeg har ikke brugt noget af DR i over tyve år. Afvænningen varer max en uge. Det er væsentligt nemmere end at holde op med at ryge, og det er mindst lige så sundt 🙂
Flemming Blicher har undersøgt, om det passer, det med at de injicerede har en kode i sig, så man kan registrere om folk er injiceret eller ej:
Jeg vil undersøge, om det har noget på sig. Meget tyder på det. Andre her kunne måske også gøre deres egne forsøg? Det behøver vist ikke kræve noget specialværktøj
Hør ham her
https://rumble.com/vz5nph-humans-emitting-a-bluetooth-mac-address-signal.html
Og den spanske læge her
https://rumble.com/vuabva-covid-vaccines-appear-to-install-a-mac-address-inside-the-vaxxed.html
Det kræver åbenbart en iphone, og sådan en får jeg aldrig. Jeg ved heller ikke om jeg har lyst til at se det. Så kommer det ultimative vanvid lidt for tæt på.
Iphone? Det har jeg ikke set tidligere. Jeg er ikke Apple kunde.
Her kan I se Flemming Blicher gå rundt i naturen og henvende sig til menneskelige MAC Adresser
https://www.facebook.com/100065259406931/videos/746685153735410
Det er denne app, han bruger, men der står ikke, at den kun er til Iphone, men det siger Blicher. Der er til gengæld flere andre, der må kunne bruges til Android
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.manjul.bluetoothsdp
Quis Custodiet ipsos Custodes !!!
At jeg syntes at Ukraines eu forherligende militære russer præsident virker lusket, falsk og manipulerende…
Har intet at gøre med at jeg ikke vil have en yderst tvivlsom mrna vaccine, som jeg blev forsøgt presset, truet, og manipuleret til at tage…
Og som jeg nu ser har øget overdødeligheden betragteligt for de vaccinerede, og at det fra naturens side giver kæmpe beslag når mennesket forsøger at lege gud, og begynder at vil ændre på folks dna.
Mennesker med farlige ideologier og utopiske spændertrøje spændende drømme…
Mon ikke? 500.000 til 1 mio døde amerikanere på ET år. Hvad er tallet så i EU, der har over 100 mio flere indbyggere? Og hvad er tallet i Danmark?
Som sagt mener jeg, det er lig med overdødeligheden
Relateret
BRACING FOR THE ENDGAME
Computing Forever
https://www.bitchute.com/video/Bw2NeJBLM81n/
Tak. Dejligt at han husker at nævne den Kritiske masse til sidst.
Det er ganske vist!
Undersøgelser har muligvis indikeret, at de fleste som elsker Putin og Trump er uhelbredelige næsepillere. Disse afstumpede personer er også tilbøjelig at spare på toiletpapiret efter et “stort” besøg, med ulækre bremsespor til følge.
Dum, dummere, MSM.