Af Lars Hedegaard
Når politikere som Christian Friis Bach og Lars Løkke Rasmussen udøser deres had til ”hadefulde ytringer”, er de næppe bevidste om det had, de baner vej for i deres febrilske bestræbelser på at behage islams fortalere.
Hvis islamkritik skal udlægges som ubegrundet had, og som udsprunget af den rene ondskab, ender islamkritikere med at være lovligt bytte for enhver forfølgelse. Hvis kritik af islamisk ideologi, islamisk politisk praksis og muslimsk masseindvandring skal fremstilles som den rene ondskab – og det ser unægtelig ud til at være Friis Bachs og Lars Løkkes mål – ender det med, at nogen påtager sig at eliminere de onde.
Jeg har prøvet det. Attentatet på mig i 2013 kom umiddelbart efter, at jeg i det meste af offentligheden var blevet hængt ud som noget, katten havde slæbt ind. Et ubegribeligt hadefuldt umenneske, som uden ringeste grund talte dårligt om en forfulgt minoritet. Lige efter attentatet skyndte hvad der kunne krybe og gå af politikere sig at fordømme pistolmandens handling og bedyre deres omsorg for alles ret til at udtrykke deres mening.
Det ville have været bedre, hvis de havde gjort det inden attentatet. Så var det måske ikke blevet til noget.
Så kender vi De radikale igen
Hvem vil frivilligt lade sig integrere i en kultur af svagpissere?
Af Lars Hedegaard
Christian Friis Bach, der er udenrigsordfører for De radikale udbreder sig på TV2 om nødvendigheden af at udvise ”respekt og tolerance” over for islam. I Danmark skal vi fordømme ”hadefulde ytringer” og koranafbrændinger, og man forstår på ham, at repræsentanter for regeringen skal rejse rundt i de 57 muslimske lande for at sige undskyld for, at vi har ytringsfrihed.
Det er udenrigsordførerens teori, at hvis vi bukker og skraber for de muhamedanske potentater, så vil de gøre gengæld og opgive deres plan om at undertvinge resten af verden, indtil Allah hersker overalt. Men Christian Friis Bach har åbenbart ikke forstået, hvad islam går ud på, selv om han har haft mange år til at sætte sig ind i sagen. Eller også er han ligeglad. Det sidste er vel nærmest et særkende ved De radikale.
Hverken Friis Bach eller vores skandaløse udenrigsminister har forstået, at eftergivenhed over for profetens følgere blot medfører nye krav om indskrænkninger i friheden. Man skal være en usædvanlig stor nar for at tro, at svaghed vil blive besvaret med venlighed og tolerance, eller at det vil gøre herboende muslimer mere forhippede på at lade sig integrere. Det vil naturligvis få den modsatte effekt. Hvem vil frivilligt lade sig integrere i en kultur af svagpissere?
Hvad er der i øvrigt galt med hadefulde ytringer? Selve tanken er et særkende ved kristendommen og har ingen plads i andre kulturer, hvor man naturligvis hader dem, der vil en til livs.
Du skal elske dine fjender, sagde Jesus, men indebærer det også, at man skal lade sig undertrykke og udrydde? Uanset hvor sødt du taler til en haj, vil den ende med at æde dig.
****************************
Dialog i Søhøjlandet
Det var i 2019 på vej til folkefesten på Mosbjerg, at jeg måtte hakke bremserne i da jeg kørte gennem landsbyen Alken på nordsiden af Mossø. Alken er en stationsby mellem Skanderborg og Herning beboet af 235 sjæle. Jeg måtte have et billede af denne tekst. Jeg tror, afsenderen hed “Foreningen Alken mod fremmedfjendtlighed,” og de “fremmedfjendtlige” var jo os, der var på vej til Folkefest.
Det skal siges, at jeg ikke så en eneste fremmed mellem Alkens biodynamiske køkkenhaver, men viljen ser Vorherre på. Selv i Søhøjlandet. (Steen)

Friis Bach, Lidegaard og alle de radikale kvinder er
så kloge at de kan undvære hovedet. Partiet er en
klub for skøre og forskruede pseudo-intellektuelle. Som
alle er røde, landsskadelige, folkefjendske, korrupte og
pladderhumanistiske hyklere, uslinge og pulverhekse.
Politikerne kan tage det helt roligt. Førende forskere fra Københavns Universitet og Stockholms Meteorologiske Højskole har i et nyt studie påvist, at det er klimaforandringerne, der er skyld i de mange koranbrande.
Ååh, den hjalp sgu på mit morgenhumør, den dér… 😉
Jeg har den indstilling, at hvis du får en syngende lussing, så skal du, i modsætning til at vende den anden kind til, så skal du give en ligeledes syngende lussing tilbage, gerne med forstærket kraft. Kort sagt slå igen.
Som Mette Mengele altid har sagt, Grundloven er blot et stykke papir skrevet af gamle, racistiske, kvindefjendske og selvfede hvide mænd.
Danmark består af svagpissere:
‘Erhvervsorganisationen Dansk Industri (DI) ser positivt på regeringens udmelding om at ville forhindre koranafbrændinger foran ambassader i Danmark.”.
Nu må vi se, hvad mandagen bringer.
Hvis der virkelig skulle blive indført et forbud imod koranytringer, må vi have en sag om Grundlovsbrud. (Men det er jo ikke noget nyt for Mette).
44 mennesker dræbt i selvmordsangreb i Pakistan.
Det må have været en højreekstrem som stod bag, for islam er jo fredens religion!
Jeg fik en klemmelus på min lillefinger
Hans Jørgen Bonnichsen optrådte i Jyllands Posten med et indlæg, hvor han på skammeligste vis anviste en måde, hvorpå myndighederne kunne knægte de formastelige koran-blasfemikeres og ressourcekrævende happenings på helt lovlig vis!! Så kan de lære det! Han hjerneblødning lød således: “..Et andet skridt på vejen kunne være en tilføjelse til hærværksbestemmelsen i straffeloven, der siger: »Den, der ødelægger, beskadiger eller bortskaffer ting, der tilhører en anden, straffes med bøde eller fængsel indtil et år og seks måneder«, hvorefter der tilføjes: ”Tilsvarende gælder, når nogen offentlig ødelægger, beskadiger eller bortskaffer et trossamfunds religiøse skrifter….”!! Det var selvfølgelig ikke en reference til… Read more »
Han har netop stillet et borgerforslag om dette.
Jeg er heldigvis ude af stand til at læse hvad Christian Friis Bach måtte mene om noget som helst.
Jeg ser, han har en bondegård ved Ganløse med x antal køer. Mon det nu er godt, som de prutter?
Droppede ministerpost og fik kødkvæg
https://landbrugsavisen.dk/kv%C3%A6g/video-droppede-ministerpost-og-fik-k%C3%B8dkv%C3%A6g
https://www.kristeligt-dagblad.dk/liv-sjael/naar-du-moeder-et-problem-loes-det
Kopier af det fine skilt på ovenstående foto burde hænges op overalt i muslimske ghettoer, tekstet på arabisk, tyrkisk, urdu, kamelodarisk, somalisk og andre ‘kulturberigende’ sprog.
Det er jo ghetto bestanden, som har et internt psykologisk problem med at omgås andre på civiliseret vis. Danskerne har aldrig tigget og bedt deres egne magthavere om at blive groft overfaldet af nassende horder udefra.
Jeg hørte kun deres “Men”
De radikales officielle partiprogram: “Vi vil altid sætte Danmarks demokratiske love og de universelle friheds- og menneskerettigheder over religiøse love. Vi tager kraftigt afstand, når religiøse love anvendes til undertrykkelse af bestemte grupper i samfundet.” Islams religiøse love undertrykker kvinder, homoseksuelle og andre ikke-muslimer, både i teori og praksis. Undertrykkelse er respektløs intolerance. Christian Friis Bach vil udvise “respekt & tolerance” overfor dette islam, som netop undertrykker bestemte grupper. Samtidig skal han tage kraftigt afstand fra samme religion. At udvise “respekt & tolerance” overfor de respektløse & intolerante er en selvmodsigelse. Er det kutyme med de radikale partisoldater at de… Read more »
Man jo undre sig over, at systemmedierne ikke har være på besøg hos Det Radikale Venstres folketingsmedlem Samira Nawa, og hørt til hvad hun mener om sagen. Normalt står samme medier jo i kø når der skal laves karaktérmord på visse partiers politikere – men tilsyneladende ikke hvis man tilhører den lille flok i Det Radikale segment. Men for nogle år siden i 2015 udtalte Samira Nawa, at hun er “muslim, og der er ingen mener".... Men hvor system-medierne lider af en galoperende berøringsangst for, at fremstå som racister/islamofober bliver f.eks. dyds-flasherne Danmarks Radio og omegns helt egne hus-muslimer pakket… Read more »
@ Dan C.
Altså, hele den der forsamling af Oikofober, er en stor selvmodsigelse.
De er levebrødspolitikere af værste skuffe, der lever på nas af resten af befolkningen og er totalt uden berettigelse.
Se bare hvordan Pestager i Brussels, slår knude på sig selv når Makron en slår i bordet.
Det mest bekymrende er dog, hvem er idioterne der stemmer disse Oikofober.
Støt Paludan. P.
Folketinget bør vedtage en lov, der privatiserer omkostningerne ved at brødføde og logere de invaderende illegale migranter (muslimerne). De, som elsker at hjælpe migranter, skriver sig på en forsørgerliste og får derved en årlig skatteopkrævning, der dækker alle udgifter til migranternes ophold; alt inklusive. De som ikke vil betale, skriver sig på en frihedsliste og skal betale mindre i skat, fordi migrantofilerne overtager regningerne frivilligt. Antallet af opholdstilladelser til illegale migranter i Danmark skal justeres efter hvor mange der ønsker frivilligt at betale for den islamiske erobring. Hvis støttebeløbet til migranterne går ned, deporteres et dertil svarende antal illegale migranter… Read more »
Colonel Douglas Macgregor (Retired) summerer det hele her:
WE’VE BEEN GOING THROUGH THIS PROCESS OF GLOBALISM FOR MUCH LONGER THAN PEOPLE REALIZE
(Kanalen Albert er Banned i EU, brug TOR)
https://www.bitchute.com/video/VFcDnu978AVV/
Macgregor er altid spændende at lytte til. Han har en dejlig direkte stil.
Dialog i Sydafrika
SOUTH AFRICA’S BLACK PARTY SINGS “KILL THE BOER (WHITES), KILL THE WHITE FARMER”
https://www.bitchute.com/video/vk2QegacOTHz/
Der er da masser af andre måder vi kan forhåne koranen og islam på. Vi kan pisse på den, hælde svineblod på den osv. Lad os gøre helvedet hedt for vores landsforræderiske politikere. Lad os afsløre dem som de antidemokrater de er.
“Du skal elske dine fjender, sagde Jesus, men indebærer det også, at man skal lade sig undertrykke og udrydde?” Jesus sagde elsk din næste, som dig selv. Elsk din fjende, som du elsker dig selv. Fjendens styrke kan kun mødes med samme styrke. Men hvad gør man, hvis fjenden ikke spiller efter samme regelsæt som man selv gør? Klan og stammekulturens regler er ikke åben for kompromisser – det er en ensrettet gade. Lars Løkke Rasmussen gjorde sig lystig i bogstavlegen om den nuværende regering og mente at det ikke ville være heldigt, hvis den skulle hedde SM-regeringen. Men SM-regeringen… Read more »
Fra nedenunder fars hat:
Man kan så undre sig over, at den illegitime biologiske fader til Jesus 600 år senere tillod fremkomsten af en fjendtligt indstillet guddom. De troende kristne siger, at deres gud er almægtig, på trods af, at han senere opfinder en seriøs konkurrent til bestillingen. Så må han jo kun udelukke konkurrenten for usportslig optræden.
Jesus sagde IKKE elsk din fjemde som dig selv,men elsk din fjende og bed for ham. I det hele taget er kristendommen blevet perverteret af div. humanister,farisæere, kvindfolk (af begge køn) ol. At elske i bibelsk forstand er IKKE bevidstløs pladder pædagogisk endeløs eftergivenhed og forståelse. Kristendom kan så absolut være militant, tænk på de 2 gange muhamedanerne forsøgte at erobre europa.Der var det kristne kampduelige og handlekraftige MÆND der knuste de muhamedanske hære og jog dem på flugt. Feks. står der i det nye testamente: den der ikke vil arbejde skal ikke have føden. Eller hvad med: så overgiv… Read more »
Berigelse fra byvlen til nyankomne selvberigere – om arbejde og jord i hovedet:
2 Thessaloniker 3.10:
“Ogsaa da vi vare hos eder, bød vi eder jo dette, at dersom nogen ikke vil arbejde, saa skal han heller ikke have Føden!”
1 Mosebog 2:7:
“Da dannede Gud HERREN Mennesket af Agerjordens Muld og blæste Livsaande i hans Næsebor, saa at Mennesket blev et levende Væsen.”
Det er altid meget nemt at gøre grin med ting man intet aner om.
Det er tydeligt at du hader kristendom det er så hvad det er.
MEN det er en kendsgerning at det var kristne som begge gange muhamedanerne forsøgte at erobre europa , nedkæmpede dem.
OG al videnskab blev grundlagt af kristne OG det var kristne som grundlagde universiteter.
Det er en kendsgerning at hele fundamentet under den vestlige civilisation er kristendom.
For at citere C.S.Lewis : hvis man ikke forstår bøger skrevet for voksne skal man ikke begynde at kloge sig på dem !
Et er spøg – et andet skæmt:-)
Det var også kristendommen med paven i spidsen, der organiserede korstogene i 11-1200 tallet. Hele verdens fremgang og kultur er baseret på kristendommen som førende politisk kraft. Desværre blev de kristne magthavere for dogmatiske og ærkekonservative, således at Luther måtte forny den kristne kultur (med vold og magt).
Kristendommen har desværre ikke været i stand til at forny sig selv og paverne har helt glemt at bekæmpe islams nederdrægtige tyranni over individets frihed. Videnskaben har besejret kristendommen.
Men vores basis var, er og forbliver stadig vores kristne arv.
HP: Det var lidt polemisk ment. For er min fjende ikke også min næste? Problemet er at Muhammed og koranens ideologi/religion baserer sig på et nul-sum-princip. Øje for øje – tand for tand. Hvad danske politikere ikke forstår er denne dynamik er sammenfiltret med skam-ære syndromet. At brænde koranen maler Muhammed og koranens tilhængeres ansigter sorte og en sådan handling er skamfuld og ære må genoprettes ved hævn. Mord på de formastelige ildspåsættere. Det er ganske påfaldende at ingen medier eller andre spørger hvorfor Paludan og andre sætter ild på denne bog hhv. krigsmanual. Man kunne også spørge hvorfor ingen… Read more »
Jeg kan se, at Chr. Friis Bach er et troende menneske, så muligvis forveksler han kristendommen og islam.
https://www.kristeligt-dagblad.dk/liv-sjael/naar-du-moeder-et-problem-loes-det
Christian Friis Bach er ikke kristen han er farisæer og det er noget helt andet. Kristendom er godhed på egne vegne for egne penge jvf. lignelsen om den barmhjertige samaritan hvorpå hele næstekærlighedsbegrebet hviler . Farisærisme er godhed på andres vegne for andres penge hvilket Chr. Friis Bach praktiserer. En farisæer er karakteriseret ved at ” binde tunge byrder sammen og lægge på andres skuldre, selv vil de ikke bære dem.” Hvor mange “flygtninge” har hr. Bach mon selv boende i sit hjem og betaler personligt for ALLE de udgifter der er forbundet med at hjælpe dem ? Igen jvf.… Read more »
Tak til H.P.
Så var der lige folkeoplysning. Fin definition på hvad Farisæisme er & betyder
+ hvilken karaktere der kendetegner en farisæer.
Jeg har altid kaldt denne syge sekt for Oikofober. En gruppe der hader alt og alle, på nær deres egne.
Støt Paludan! P.
Som ædvanlig er din pen skarp og rammende Lars H. Men lad hajerne være i fred, de lider mere under menneskers dårlige opførsel, end vi lider under deres. Måske du erindrer billederne fra hajerne, som har fået skåret finnerne af, af især japanske fiskere, for at blive smidt over bord og synke til bunds. Det sjpve ved din latterliggørelse af Christian Friis Bach og udenrigsminister blegner en anelse der til sidst. Ellers ganske enig med dig.
“Selve tanken er et særkende ved kristendommen og har ingen plads i andre kulturer, hvor man naturligvis hader dem, der vil en til livs.” Meeeeeen, det er lidt spild af liv at rende og hade Islam. Eller andre umenneskelige og ugudelige filosofier for den sags skyld. Livet er dog for kort til den slags systematisk negativitet. Vorherre havde nu engang ret når Han i stedet proklamerede at vi skulle bede for vores fjender og deres snarlige omvendelse. At de også må se lyset, so to speak. Og så kan man jo tilføje at det gamle Europa, nedsunken i kristent svagpisseri,… Read more »
Jeg har tit tænkt over, hvorfor jøder og muhammedanere praktisk talt -måske foruden nogle forvirrede amerikanere- er de eneste som praktiserer male genetalia mutilation. Det kan vel kun være en tradition fra Sahara og omegn, fordi de eneste steder de kan stikke pikken ind, er i sandet. Måske deraf udtrykket sandnegre. Efterhånden som de opdgede at deres peniser blev mere og mere hårdhudede, begyndte de så at udskifte sandbakken med levende væsner. Kameler, geder, kvæg af alle racer, ikke mindst kvinder blev ofre for deres tissemandskultur. Ja sådan gik det til i det gamle Arabien. Og vi ved nok, at… Read more »
Det handler jo kun om uløkken kan udleve sin våde drøm. Eu posten 🤑
Og et fedt job i amagerbanken eller leehman-brothers. Han er vild med fadøl og underbukser.