“The midnighthammer was a midnightscammer”
Støvet efter det seneste teaterstykke USA og Israel har opført, er ved at lægge sig. To B2 bombere lavede to dybe huller i nogle iranske bjerge, der forlængst var evakueret for centrifuger. Måske gjorde Trump det udelukkende for at kunne meddele Netanyahu, “at her stopper din krig! Vil du fortsætte, er du på egen hånd.”
Det er den venligste og mest optimistiske tolkning, men jeg har ikke tjekket hans Twitter-konto de sidste 30 sekunder. Det var i al fald et politisk angreb, ikke et militært. Men de få kristne sionister der efterhånden er tilbage, jublede selvfølgelig som dybt troende kunne forventes at gøre.
Næsten ingen medlemmer af FN, har udtrykt støtte til hverken Israels eller USA’s angreb på Iran. Støtte til USA s angreb har kun Israel, Storbritanien og Saudi Arabien udtrykt. Af 193 lande.
Det er yderst tvivlsomt, om Israel også synes at krigen slutter her, selvom de har fået uventet svære missiltæsk og nu også mangler ammunition efter at have brugt flere missiler, end de og USA producerer på to år. Der vil nødvendigvis komme en pause i Israels aggressioner. Iran har masser af missiler efter at have forberedt sig på dette i årevis.
Netanyahu stopper ikke folkemordet i Gaza, fordi hans Endlösung ikke er opnået, og han stopper ikke krigen mod Iran, for han ikke har fået væltet det iranske regime, og desuden er det slut med ham selv, når hans syvende krig engang er slut. Men Israel kan ikke vælte regimet, og Rusland og Kina ville aldrig tillade det, hvis Israel kunne. Det har Putin givetvis meddelt Trump i umisforståelige ord.
Det vil næppe afficere Netanyahu, der har drømt denne drøm i 30 år, og lige så lidt kan forlade den, som Hitler i 1941 kunne forlade sine fablerier fra 1925 i Mein Kampf selvom udviklingen i den grad krævede det.
Men hvis nogen nu er motiveret for at skaffe sig atomvåben nu, så er det iranerne, der har oplevet hvad det betyder ikke at have den forebyggende faktor. Ingen drømmer om at behandle Nordkorea, Indien eller Pakistan sådan, som Iran er blevet behandlet. Dette er heller ikke undsluppet Sunni-araberne.
Endelig er det lykkedes Netayahu at forene de stolte, nationale iranere om styret, ikke at opmuntre og styrke regimemodstanderne. Så selvom hele denne operation er forberedt i flere år, så er den ikke gennemtænkt.
George og Lennie
Selvfølgelig var USA´s overfald på Iran ulovligt iflg. international ret. En amerikansk krig skal godkendes af Kongressen, og sidste gang det skete, var 8 december 1941. Siden da har USA været hovedaktør i mindst 18 krige og op til 144 “interventioner.”
Det går i den unipolære verden, vi er ved at forlade, men ikke i den multipolære, der er ved at dukke frem. USA er en fallerende supermagt, og de fleste udenfor Europa og The Beltway har opdaget det.
Så hvis man mener, at USA er denne verdens terrorstat, og Israel er dens onde ånd, så har man noget at have det i. Mig minder de to tandemparret med om John Steinbecks store dumme Lennie og lille snu George.
Max Blumenthal er en af de dusinvis af jøder, der er interessante at lytte til i denne tid. En anden er Jeffrey Sachs
Israel vil komme med nye provokationer
“Hvad vi ser, er kampen mellem MAGA, Den Dybe Stat og Mossad. Trump har nu chancen for at redde Israel fra sig selv.”
“Bibi Netanyahu var en KRIGER – måske som ingen anden kriger i Israels historie”
Man kan godt blive lidt bekymret, når man læser Trumps fremstilling af folkemorderen og krigsforbryderen Netanyahu på sit sociale medie om en retssag, der har været årevis undervejs. Sagen er grundigt behandlet i dokumentaren The Bibi Files, som Netanyahu næsten har fået støvsuget nettet for. Jeg har lige måttet erstatte min fra 17 marts med en version fra det endnu fri og ubestikkelige Rumble Video.
BREAKING NEWS… Jeg blev chokeret over at høre, at staten Israel, som netop har oplevet et af sine største øjeblikke i historien og er stærkt ledet af Bibi Netanyahu, fortsætter sin latterlige heksejagt mod deres store krigstids-premierminister!
Bibi og jeg gik igennem HELVEDE sammen, da vi kæmpede mod en meget hård og brillant mangeårig fjende af Israel, Iran, og Bibi kunne ikke have været bedre, skarpere eller stærkere i sin KÆRLIGHED til det utrolige Hellige Land.
Enhver anden ville have lidt nederlag, ydmygelse og kaos! Bibi Netanyahu var en KRIGER – måske som ingen anden kriger i Israels historie – og resultatet var noget, ingen troede var muligt: en fuldstændig eliminering af det, der potentielt var et af verdens største og mest magtfulde atomvåben, og det ville ske SNART!
Vi kæmpede, bogstaveligt talt, for Israels overlevelse, og der er ingen i Israels historie, der kæmpede hårdere eller mere kompetent end Bibi Netanyahu.
På trods af alt dette har jeg netop erfaret, at Bibi er blevet indkaldt til retten på mandag for fortsættelsen af denne langvarige (han har været igennem dette “gyser-show” siden maj 2020 – uhørt! Dette er første gang en siddende israelsk premierminister nogensinde har været stillet for retten), politisk motiverede sag, “vedrørende cigarer, en Bugs Bunny-dukke og adskillige andre urimelige anklager” – alt sammen med det formål at skade ham alvorligt.
En sådan HEKSEJAGT mod en mand, der har givet så meget, er helt utænkelig for mig. Han fortjener langt bedre end dette – og det gør staten Israel også.
Bibi Netanyahus retssag bør ANNULLERES OMGÅENDE, eller også bør der gives en benådning til en stor helt, som har gjort så meget for staten.
Måske er der ingen, jeg kender, der kunne have arbejdet i bedre harmoni med USA’s præsident – MIG – end Bibi Netanyahu. Det var Amerikas Forenede Stater, der reddede Israel, og nu bliver det Amerikas Forenede Stater, der redder Bibi Netanyahu.
DENNE PARODI PÅ “RETFÆRDIGHED” MÅ IKKE FÅ LOV TIL AT FINDE STED!
– Donald Trump
______
Om der virkelig ikke er nogen, ” der har arbejdet i bedre harmoni med USA’s præsident,” lyder besynderligt. Bag kulisserne siges det tit, at alle præsidenter siden Clinton har afskyet ham, men Trump udtrykker sig jo kun i versaler.
Retssagen vedrører bl.a. Arnon Milchan. Sagen – kendt som “Case 1000” – handler om, at Benjamin Netanyahu og hans kone Sara angiveligt modtog luksusgaver (cigarer, champagne og endda en Bugs Bunny-dukke) fra Milchan i forventning om gengæld – som f.eks. hjælp til visum, skattefordele og reguleringsmæssige fordele.
Oversættelsen er af D’Amaro Orgonite.
How AI tells Israel who to bomb
.
.
Gratulerer til Snaphanen med oppgradering og nytt utseende. God sommer til Steen og leserne.
Husk å ikke tenke for mye på problemer som vi i alle fall ikke kan påvirke, det er vanskelig nok å forbedre oss selv og forsøke å gjøre en liten forskjell i våre private sfærer og nære miljø.
Tusind tak, OSlo Norge.
Den tilpasses de kommende uger.
Måske skriver jeg lidt om det, og beder om input fra læsere
LIGE NU: Stor politiaktion i Brabrand – ‘man kunne høre råb og skrig’
https://www.bt.dk/krimi/lige-nu-stor-politiaktion-i-brabrand-man-kunne-hoere-raab-og-skrig
…
Omkring klokken 07 torsdag morgen blev en adresse på Høiriisgårdvej i den aarhusianske forstad Brabrand ifølge øjenvidneberetninger stormet af adskillige politibetjente – som var iført skudsikre veste, masker og var bevæbnet med maskinpistoler.
»Man kunne høre råb og skrig derindefra,« lyder det fra et øjenvidne.
…
Helt tilfældigt? 😉
https://map.krak.dk/s%C3%B8g/aarhus-islamisk-menighed
Tillykke med den nye “skumringsforside”! Med Thorvaldsens Museum og Nikolai Kirkes tårn, som det væsentlige (Christiansborg er heldigvis på vej ud i havnen) mvh
Calling out Jewish Supremacy:
https://www.youtube.com/watch?v=U0ERDRsyY_k
Tillykke til Steen for den “nye” Snaphane.
AIPAC er kommet i offentlighedens søgelys:
https://youtu.be/wXFcxqjjELQ?si=O_AVIo6068T19Pq5
Efter bombeangrebet er Trump nu begyndt at indkræve dummebøder af Europas lydige Nato bønder.
En million danske folkepensionister skal opgive en ordentlig tandbehandling, fordi de amerikanske våbenfabrikker hungrer efter profit. Folkepensionister kan så glæde sig over det, medens de græder af tandsmerter – og ydmygt takke de lydige danske MF’er for at blive r.vrendt igen og igen.
Det er de dumme danske pensionister, som betaler Trumps dummebøder, med rådnende tandsæt. Husk det ved næste folketingsvalg.
Det er ingen kunst at finde venstrefløjs videoer på nettet som kritiserer Trump og USA. Og de danske massemedier er enige om at hetze Trump døgnet rundt. Men har hans politik ikke været bedre end Bidens indtil nu? Hvad Fordow anlægget angår, hvad véd vi så egentlig om dets tilstand efter bombningen? Hvad véd vi om hvad der er bevaret/ flyttet? Hvad véd vi om hvad der sker i Gaza og i intern israelsk politik? Hvordan skelner vi mellem reél viden og gisninger/rygter/formodninger og falske påstande? Det hele er vist ikke så enkelt som MSM fortæller. Og hvor tæt var… Read more »
Er det Max Blumentahl, du kalder “venstreorienteret”? Det er svært at båse ham, som sådan, og hvis det er Jeffrey Sachs, synes jeg han er langt venligere overfor Trump, end nogle af de Tidligere venner, han har stødt fra sig med sit angreb, Tucker, MacGregor, Ritter,
Nej, jeg tænkt ikke på nogen bestemte personer, men bare på de hundredvis af videoer som er meget kritiske overfor USA og Trump. Hodja har noget i dag om angrebet og om hvad der foregår i London, Paris og New York mv. Vi er enige om at det langt fra er sikkert at Irans atomprogram er slået ud, og at en farlig udvikling er sat i gang. Omvendt kan man håbe at der sker et regime-skifte så der kan komme en lang og stabil årrække med fred og fremgang for både Iran og Israel. Krigen indtil har vel bevirket at… Read more »
Skepsis er der altid brug for i en løgneverden…. Helt rigtigt
Iran har underskrevet IAEA aftalen, det har Israel IKKE.
Ifølge IAEA har Iran til fulde levet op til betingelserne i aftalen.
Vi er i nøjagtig samme situation som den beviste løgn der lå til grund for den ulovlige krig mod Irak.
Du har min medfølelse. Det må være hårdt at tro på venstre højre løgnen og at verden kan deles op i godt og ondt og at det du hader lyver. De skar jo halsen over på babyer. https://en.wikipedia.org/wiki/Hamas_baby_beheading_hoax Det sagde de gode jo. Det kan godt være at du tror at jeg lyver men som et medmenneske føler jeg med dig og ønsker dig det godt for det er en tung byrde du har taget på dig. Iran er 2 måneder fra Bomben siden 1996. https://x.com/Acyn/status/1935163407151600080
Man kan vel sige, at løgn er der aldrig brug for i en skeptisk verden.
Trumps langsigtede plan med EU’s oprustning er tydelig nok: Europa skal opbygges kraftigt militært, og det vil ikke være færdigoprustet når Trump går af som præsident. Hensigten med Europas oprustng kan alene være, at sætte Europa i stand til at angribe Rusland militært, med proxykrigen i Ukraine som bortforklaring. Kun for at smadre Rusland og stjæle Ruslands råstoffer. Lige nu er der væbnet neutralitet mellem Vesten og Rusland, ligesom mellem Nazityskland og Sovjet indtil 1941. Når NaziEuropa er militært parat om 4-5 år, med Ukraine totalt smadret, vil NaziEUropa skamløst kopiere Nazityskland fra 1941 og løbe storm mod Moskva. USA… Read more »
EU storme Moskva? …og attpåtil uten USA i ryggen?
Det er et alvorlig tema men jeg kan ikke la være å tenke 😂🥳🤪🤡 hahaha!
Det lykkede ikke for Adolf i 1941, men man har før hørt om tyskernes “Drang nach Osten” = “Rottens trang til ost”.
I Adolfs Wehrmacht havde man en militær grad, “RottenFührer”. I mange år troede jeg det var en omskrivning for Adolfs titel.
Holberg og Tordenskjold var danske:-)
Er du sikker på Holberg ikke var norsk?
og så videre https://old.bitchute.com/video/VeynxZwiroM/
Han var født i Bergen, men Norge var jo dansk, så hvad skal man kalde ham ?
Man kunne kalde ham dorsk ?
Han konverterede fra fjeldabe til fladlandslus.
Han moderiserede det dansk/dorske sprog i 1700-tallet.
Pudsigt nok var det en dansker Vladimir Dal, som i 1800-tallet moderniserede det russiske sprog – ved at skrive en russisk ordbog. Han mindes stadigvæk som det russiske sprogs fader overalt i det ‘fæle’ land.
Tillykke til Snaphanen med det nye look og funktioner.
Det rykker gør det.