“Ni ville bli som Amerika men blev som Afghanistan”
Gunnar Sandelin skulle have deltaget, men var desværre blevet syg. Det er en langlytter på en time og tre kvarter, så jeg har endnu ikke hørt den. Den skal ud alligevel.
När man blir förälder förändras man, man blir mer konservativ säger Jalving. Man ska kunna lämna över ett igenkännligt land till nästa generation, inte ett Afghanistan eller ”Irak light”. Det har blivit ett kall för honom att se till att det inte blir så. Men han är orolig för utgången. Han började varna för utvecklingen för länge sedan och förutspådde de försämringar av samhället som skulle komma att ske med dåtidens danska invandringspolitik.
Tyvärr har jag haft rätt, säger han med facit i hand stämde mina farhågor. En sak som skiljer sig mellan Danmark och Sverige är att de i Danmark tillåtit diskussion och kritik om invandringen. Däremot har resultatet blivit ungefär lika dåligt. Men i Sverige har politikerna genom beslut 1975 att landet ska vara mångkulturellt. Ett sådant beslut togs inte i Danmark men invandringen ökade i alla fall kraftigt 1983.
Som Mikael Jalving inde på kan Afghanistan retfærdigvis sammenlignes med Sverige, men Afghanistan forstod at aldrig give sine kvinder for lang snor, kvinderne i Afghanistan fik frataget og ødelagt deres smartphones, så kan de lære det, sikkert ikke længere morsomt den dag svenske kvinder får ødelagt deres smartphones, om det var det de havde regner med da de i samlet flok stemte på venstrefløjspartier, den berigelse socialismen lovede skulle komme men aldrig nogensinde kom. Rigtigt nok, kvinder stemmer som flest til vores allesammen ulykke på venstrefløjspartier, de partier der non-stop bedriver landsskadelig virksomhed, ligger landet øde. Jeg husker helt tilbage… Read more »
Som Mogens Camre sagde i 2001: – “Alle vestlige lande er infiltreret af muslimer. Nogle taler pænt om os. Men de venter kun på at blive nok til at få os fjernet. – Det er en situationen, vi ikke tidligere har kendt i historien. Fjenden kommer indefra og kan ikke bekæmpes med de sædvanlige midler. Fjenden er midt i blandt os og overalt i den muslimske verden. Regeringen tager fejl, hvis den tror, at den kan snakke sig ud af truslen. Det er en kamp for vor kulturs overlevelse. Og der er intet forsvar, hvis vi ikke finder og eliminerer… Read more »
“Fjenden kommer indefra og kan ikke bekæmpes med de sædvanlige midler. Fjenden er midt i blandt os “ I første omgang kommer jeg at tænke på Lars Løkke, han der i landsskadelig virksomhed i koldt blod i direkte landsforræderi skrev under på ‘Marrakesh-erklæringen’. Lars Løkke han der i 2015 helt bevidst holdt grænsen åben at den islamiske immigration og besættelsesstyrke frit helt uhindret via Balkanruten kunne marcherer op igennem Danmark op i Sverige også ødelægge de andre nordiske lande til ukendelighed, at Sverige aldrig nogensinde bliver til land igen. Sveriges ulykke og tragiske skæbne skyldes for en stor del Lars… Read more »
Dem der har svigtet allermest, er det ikke toppen i DF, som med DF-Tullesen i spidsen, overpissede deres vælgere uafbrudt fire år i træk, selvom de havde 37 mandater. Intet gjorde DF for at stoppe Lars Ulykke da han ville til Afrika for at underskrive frau Merkels vanvids-traktat. Intet gjorde DF for at skaffe hjælp til hjemløse og andre nødstedte grupper. End ikke en smule julehjælp sørgede man for. Man lå ved buksetroldens og vælgerbedragerens fødder som små kælne hundehvalpe. DF-Tullesen tabte alt på gulvet, og påstod at alt det pis han ramte danskerne med, blot var regnvejr. Personlig slog… Read more »
Noget er der galt når DF-Tullesen pludseligt står som administrerende Direktør, fra at sidde i Folketinget siden 1994 være den mest kvalificerede havnearbejder til jobbet – det lugter langt væk, en højt betalt direktørstilling sandsynligvis betaling for sin ineffektivitet i DF, som Formand af Dansk Folkeparti i årene fra 2012 – 2022, sandsynligvis betaling for DF’s ineffektivitet i tiden med Tullesen som Formand. Noget virker voldsomt galt, fordi en af Tullesens nye arbejdsopgaver i sit nye job som administrerende Direktør på havnen i Ålborg, er et øget fokus på bæredygtighed og en grøn omstilling, det lyder jo nærmest ordret som… Read more »
Præcis!
05.06.15 stemte jeg DF. 21.12.15 meldte jeg mig ind i Nye Borgerlige.
Tulle gjorde ret i at stå udenfor regering, for at have mest magt. Men da han ikke tvang lille-lars til at lukke grænsen, brugte han den ikke.
Frit efter poeten Tom Lehrer: Sweden is just like a sewer, the swedes get out of it, what they put into it. “Det islamiske storangreb på Sverige er ikke en tsunami, det er et gigantisk spirituelt mudderskred. Sverige sumper langsomt til under skrig og skrål på udenlandsk, fra månedyrkende troldmænd, med medfødt og indgroet had til civilisationen – sumpe er ikke et gunstigt opholdssted for mennesker. Det ville være ønskeligt om man kunne opfinde og fremstille en vaccine mod religion i almindelighed og islam i særdeleshed. Verden ville blive et langt fredeligere og venligere sted at være i. Det er… Read more »
Ja Camre havde forstået det:
“- Vi skal støtte de kræfter, der bekæmper islamismen. Det sker ikke ved at overlade Europa til islamisterne. Lad mig sige det klart: Muslimer skal bo i muslimland – og det er ikke her.”.
I Region Syd har DF foreslået tørklæde forbud i alle offentlige stillinger, men de øvrige partier har allerede meldt ud at de vil gøre hvad de kan for at forhindre det, dog, har de Konservative åbnet en “kattelem” ved at erklære at de kan støtte et forbud i skolerne.
Det beviser jo hvor de fleste politikere har stor berøringsangst over for dette. Så hellere støtte kvindeundertrykkende i feminismens og kvinfos høj hellige navn.
Jyllands-Posten er ikke “forsigtig”, det er en kommunistsprøjte der anvender SJW-sprogbrug om transvestitter og illegale indvandrere, agiterer for nationalstatens nedlæggelse og for tøjlesløs panserfeminisme. Jalving er en eneste klumnist på avisen som er bare tilnærmelsesvis konservativ, og den eneste overhovedet som ikke er hujende globalist.
Rent bortset fra det incestuøse ejerforhold, er der en grund til at man kalder den Politiken Vest – jeg lyver ikke når jeg siger at de er længere til venstre end dagbladet Information, der stadig har et par krummer journalistisk intregritet og nysgerrighed i behold.
Det er sandt, hvad du siger. Desværre er der meget få, som forstår dette, og det beviser så også, at talen om -ismer er ligegyldig
Det med -ismer gør tingene nemmere. F.eks. kan vi konstatere
at nazismen var en ond og blodtørstig ideologi. Det samme med
kommunismen som har terroriseret borgerne i alle de lande hvor
den kom til at dominere. Og det er igen det samme med fascismen
og islamismen.
Zionisme?
Chefredaktøren hos JP er en vild feminist, og hun er vist
også kommunist. Dem der har udnævnt hende må jo så
nok være af samme folkefjendske slags.
Ikke vist, men er! Alle vestlige chefredaktører, journalister og politikere er kommunister, som af uforklarlige årsager hader de folkeslag, der aflønner dem.
Jeg hæfter mig ved , at Jalvings udgangsreplik er noget i retning af ; ” Sverig er en tabt sag allerede. Desværre”. jeg “citerer” efter hukkommelse. Jeg hæfter mig ved det , fordi Jalving i min erfaring har haft en meget gennemgående realistisk sans i sine fortolkninger. Det øger for mig presset for , at få lukket broen/ grænser vi deler med Sverige. Eller ihvertfald oparbejde en realistisk bevidsthed og forståelse for , hvad det er vi står overfor.
ja, han taler jo også om, hvordan dansk politi allerede i årevis har mærket trykket af importerede kriminelle gangstere fra Sverige. “Færdig” – jeg har tænkt over det længere, end Jalving, og det ER svært at spå. Så meget kan sige nu, at der i al fald skal en feberredning til, for at redde. landet, men man skal ikke undervurdere svenskernes effektivitet, når de først går i gang. Jeg har en ven i Gøteborg, so udtrykker det sådan her: “En gang skulle vi vre verdens bedste multiklturalister (og det blev vi). Når vi en dag skal være verdens bedste fascister,… Read more »
.”..ikke undervurdere svenskernes effektivitet …” Det er rigtigt. Jeg har , som du selv boet i Sverige . Og der er rigtigt – Svenskernes effektivitet skal ikke undervurderes . Deri er de meget forskellige fra danskerne , der jo taler og snakker og taler og snakker . Hvor der hos danskernes tales meget og gøres ( uendeligt ) lidt . Men over tid forvandles bevidstheden langsomt . Kommunikation er relation. Dvs måden man forholder sig til , det givne emne eller problem ændres eller for-VANDLES langsomt og umærkeligt. Mens svenskerne aldrig taler om , ikke ret meget ihvertfald , om… Read more »
Man kan faktisk stadig høre Mikael Jalvings klassiske Danmarks Röst programmer fra 2014 som podcasts på den nye Radio 24 Syv 😉 https://web.24syv.dk/channels/3968 Det kunne faktisk være rigtigt interessant, hvis MJ – evt. i samarbejde med SwebbTV? – ville lave en follow-up serie her knapt 10 år senere med nogle af samme svenske og danske gæster i programmerne dengang for at undersøge, hvordan det så er gået i Sverige sidenhen, om debatten trods alt er blevet mere fri, og om det seneste regeringsskifte og endog deciderede systemskifte med støtten fra SD efterhånden er begyndt at have væsentlige konsekvenser for den… Read more »
Sådan er der så meget:
Hvis en migrant sparker en svensker i Rø…, vender svenskeren sig om og siger ‘Förlåt’.
Hvis Old Joe Biden sprænger et tysk gasrør under vandet, vender Scholz sig om og siger “Entschuldigung Sie bitte”.
Hvis Rishi Sunak sender invaderende migranter tilbage til Frankrig, vender bundMacronen sig om og siger “Albion perfide”.
Oveni de trusler mod os danskere som en stupid afrikanisering
og islamisering har frembragt, er der så “vaccine”-truslen og
krigs-truslen. Hos YouTube fortælles det at Europa er begyndt
at observere/anerkende “vaccine”-skader!! Og flere videoer
advarer om at Biden, Rishi Sunak, den tyske kansler og andre
alt for letsindigt spiller hasard med verdensfreden. Man er alt
for frisk og frejdig grænsende til det tåbelige, mht. at ragnarok
og apokalypsen kan blive det næste, hvis krigen eskaleres yderligere.
Sunak er nærmest krigsglad og overfrisk. (Crux og Redacted)
Reinfeldt, Bildt, Löfven, Kristersson m.fl. är numera självpåtagna HÄRFÖRARE för de invaderande folkskarorna förutom att de tillskansat sig skandalösa bonusar av utplundrade skattepengar som tack för hjälpen. Hur lång blir vägen till upprättelse?