EU’ s politiske eliter ødelægger demokratiet for at forblive ved magten
Patrik Baab is a German journalist and best-selling author who reported on both sides of the frontline in Ukraine. Baab outlines how the freedom of speech is destroyed by a failing political elite.
Der er mange andre, som er på sporet, men jeg kan ikke komme i tanker om andre intellektuelle i Norden, der så direkte som Glenn Diesen og hans gæster udtrykker tidens mest udskammede sandheder. Man må være ham dybt taknemmelig for at gøre det og blive så forhadt, som han navnlig er i sit hjemland Norge. Han tænker vel, at når han alligevel er noget katten har slæbt ind, kan han lige så godt smide handskerne og give sine synspunkter fuld skrue. Han har ikke noget at opnå i det pæne selskab, der er ingen grund til at snakke dem efter munden. Det er grunden til hans stilfærdigt, fascinerende programmer. Man tror i første omgang ikke denne lidt undseelige mand er så nådesløst sandhedssøgende. Han er en tidens Asle Toje, blot helt udgrænset af det gode selskab.
Om det europæiske demokratis forsvinden, er ikke bare en påstand af gæsten Patrik Baab. Han støtter sig på en rapport fra den amerikanske kongres, der udkom for 11dage siden: New Report Exposes European Commission Decade-Long Campaign to Censor American Speech.
For at illustrere situationens alvor, begynder samtalen med den schweiziske oberst Jaques Baud, som de begge kender personligt, som bor i Belgien, og som EU har berøvet enhver frihed bortset fra 500 euros og at sætte ham i fængsel.
Han mente det forkerte om Nato’s angrebs- og stedfortræderkrig mod Rusland. Hør det, så hårde er sanktionerne mod meningsafvigere. Meget handler også om mediernes stadig værre propagandisme på staternes og EU’s vegne, hvilket jo ogå indikerer, at en “fri presse” i Europa, er en saga blot. Hør også om “EU’s kampagne mod vaccineinformation,” der blev grundlaget for vidtgående censur i Europa.
Europæerne er ikke frie mennesker mere. Heller ikke iden forstand, at vi er så overvågede, at vi ikke længere har noget privatliv. Vi er slavegjorte, og før vi opdager det og forlader denne totaitære konstruktion, bliver vi ikke frie mennesker igen.
Patrik Baab er journalist og forfatter til Im Spinnennetz der Geheimdienste: Warum wurden Olof Palme, Uwe Barschel und William Colby ermordet?
Se Kongresrapporten fra 3 februar her:
The European Commission has successfully pressured social media platforms to censor true information in the United States;
The European Commission targets U.S. political content for censorship;
The European Commission disproportionately targets conservative content and interferes in elections across Europe;
The European Commission’s “voluntary” and “consensus”-driven regulatory initiatives are neither voluntary nor consensus-driven.
I Grundlovens § 77 står der at “enhver er berettiget til at offentliggøre sine tanker, dog under ansvar for domstolene. Censur og andre forebyggende foranstaltninger, kan ingensinde påny indføres.”
Ok så undlader individet at opfordre til vold, udøve vold eller billige vold. Vi danskere vil jo gerne være dukse. Men hvad hjælper det når vi har 375 000 fra Menapt landene, som er flasket op med vold, når man er uenige.
Dansk socialisme og brækpose pædagogik har lært mig at der er forskel på folk og at nogle er hævet over loven.
+1,5 mio
Æ hæ hæ ja du har ret som sidst, sorry.
Koranloven af 2023 står over Grundloven §77. Den giver bøde eller fængsel hvis du bruger din ‘ytringsfrihed’ på en måde, der kan overtræde islams love om ubetinget lydighed under islamisk ytringsforbud.
Som et figenblad der dækker politikernes patetiske forsvar for §77, inkluderes alle religioner under Koranlovens beskyttelse.
Men islam er IKKE en religion – islam er en totalt dækkende lovmæssig forskrift for hvad man ikke må og hvad man skal gennem hele dit liv.
Folketinget bliver snart omdøbt til “Danske Kalifats Islamiske Storråd”.
Ja det finder jeg også voldsomt generende. Islam er 90 % politisk ideologi. Hvordan man overhovedet kan få tanken om at vedtage en Koran lov med de næsten daglige knivstikkerier, er mig en gåde. Hvordan kan man hade sit fædreland i sådan en grad?
Ideologisk islam er mere modbydelig end summen af nazismen og stalinismen.
Jeg forstår det godt: Den slags politistatsmetoder viser, hvor bange politikerne er for at multikulturen skal eksplodere op i deres hoveder.
De tror, de kan lave en kontrolleret eksplosion med politi og love
Ja vi lærte om lovenes rangorden dengang på jura i 90′ erne. Du ved grundlov, lov, bekendtgørelse, cirkulære osv. Men i dag er Koranen og Koranens lovbog allerøverst.
Ja til fordel for the Greater Good. Det var for WEF skyld så gammel danskerne kunne be replaced. Selv om at Klaus Svab og Gutteres planer ser ud til at være grundstødt, så har vi så megen Lawfare i vesten at man dårligt kan trække vejret. Giv os Danmark tilbage.
Hvornår har danske politikere nogensinde fulgt grundloven? Islam strider imod § 67 (Religionsfrihed): “Borgerne har ret til at forene sig i samfund for at dyrke Gud på den måde, der stemmer med deres overbevisning, så længe intet læres eller foretages, der strider mod sædeligheden eller den offentlige orden.” Koranen har over 400 vers som direkte befaler muslimer at undertrykke og angribe alle andre, indtil de har opnået den totale magt i samfundet. Det kunne ordnes med § 69 (Afvigende trossamfund): “De fra folkekirken afvigende trossamfunds forhold ordnes nærmere ved lov.” Men danske politikere tolker begge paragraffer som de plejer: “Ignorer… Read more »
“Jeg aner virkeligt ikke hvorfor i stadig tror at disse mennesker er på jeres side.”
Det gør vi heller ikke !
Churchill sagde at repræsentativt demokrati var den mindst onde styreform. Bare vent til menapter ne udgør 30% af vælger basen. Nå jo det kan vi jo allerede se i england.
“Indeed, it has been said that democracy is the worst form of Government except all those other forms that have been tried from time to time”.
Det kræver desuden en oplyst befolkning, tillid, aktiv deltagelse, tolerance og respekt for mindretallet for at fungere i praksis.
I Menapt er befolkningerne analfabeter, mistror alle, aktive kun med numseløft, tolerante kun overfor rettroende, respektløse mod jøder og kristne.
Muslimer er totalt uegnede til at fungere i et vestligt demokrati, der totalt er i modstrid med koranens monomaniske magtstræb.
Samme Churchill skal angiveligt også have sagt “10 minutters samtale med en gennemsnitsvælger er det bedste argument imod demokrati”
Samme Churchill skrev i sin bog “The river war”, London 1899:
Hvor frygtelige er ikke de forbandelser, som muhamedanismen lægger på sine tilhængere. Bortset fra det fanatiske vanvid, som er lige så farligt i et menneske som galskab i en hund, er der denne angstfyldte, fatalistiske apati.
Abort juni, Yom Kippur sept, Olie
Krigen mod vesten Oktober. Vesten: Vi overgiver os! 1974 Damaskus erklæringen: Krav: Åbn for Islamisk kultur i vesten punktum!!!
Alarm melding! ! ! ! –>
Rusland angriber ikke Vesten i dag.
Kremls ‘Orker’ havde forlagt reglerne for Domino-spillet.
Kremls styrke af ‘Orker’ kan ikke vælte Vestens Domino-brikker før de finder bogen med reglerne fo Domino-spillet.
Vesten luderpresse må gerne sende en fotokopi af reglerne for Domino-spil over til Kremls ‘Orker’ – så har de noget at skrive om.
Krigen mod vesten, læs Epstein/mossad filerne. Vi “jøderne” har den totale kontrol over vesten.
Nej det har de ikke, ikke med den MSM vi har oplevet de sidste 10 år. Soros og Klaus Svab WEF bør der nok være mere fokus på.
Mædde har lige udtalt at Putin er skør.
Vi lever virkelig i en spændende tid, med sindssyge kvindemennesker ved roret i mange vesteuropæiske lande og institutioner. Det var en stor fejl vi begik i 1915.
“Det var en stor fejl vi begik i 1915”. Ja, det bliver vores undergang.
Foxnews skrev i går om en sindssyg stodder i Florida, som dræbte mindst 2 kvinder. Han var nylig blevet dødsdømt i Floridas til E-stolen – og sidder nu i dødscellen.
Det viser sig, at han nu bliver overdænget med hundredvis af tilbud fra amerikanske kvinder. De sender ham breve, penge og tilbud om ægteskab. De trygler ham om at blive befrugtet af lige netop ham, en crazy schizo kvindemorder!
Hvad er der i vejen med disse kvindemennesker ? Er de ligesom de husmødre, som altid mødte op i store mængder ved guillotinen i Paris, når der skulle rulle hoveder?
Er jeg overrasket ….
Det samme med Peter Lundin, galningen der myrdede 2 små børn og deres mor.
“Hvad er der i vejen med disse kvindemennesker ? “
Ikke spor, de er kvinder.
Peter Madsen har jo også en hel kø af damer skrevet på en venteliste til ægteskab. De tryglet ham om sæd så endnu en eller mange psykopater kan blive født. Mange kvinder er både farlige og sindsyge, måske endnu mere farlige end Madsen.
Nu mener Løkke, at vi skal til at betale ejendomsavanceskat når vi sælger vores bolig. Joh, siger jeg, men det gør vi jo løbende i forvejen, det hedder ejendomsværdiskat og grundskyld. Ejendomsskatten må så til gengæld bortfalde, eller hvad?
Snart skal alle toiletkummer udstyres med skylletæller. Den tæller sammen, hvor mange skyl der foretages i hver kumme, og antallet kan aflæses med en fjernmåling. Ligesom med radiatorerne. Stort skyl koster 10 kroner, medens små skyl koster 5 kr. Det er for at begrænse forbruget af en flygtig resourse og for at hindre den udbredte vane blandt illegale migranter med at vaske fødder i kummen. Glem ikke, at mange af dem aldrig har set et toilet før og tror at kummen er til hårvask og fodskyl. Kun på Hoppeborgen har kummerne ingen tæller, fordi brugerne (politikerne) er så fulde af… Read more »
Forbi?
Der har aldrig været demokrati eller lignende i Vesten
Jay Dyer: Jeffrey Epstein Is The REAL Illuminati
https://www.bitchute.com/video/kz8vZPqqFJ07
Patrik Baab er det MSM ikke formår, han er formidabel. Ja vi er overvåget i hoved og hale. Tænk lige på, at det er kun ganske få måneder siden, at det danske formandskab kæmpede en indædt kamp for den såkaldte “chatkontrol” som skulle gælde i hele EU. Chatkontrol, det lyder ikke så slemt, men det er jo præcis det mest modbydelige anslag mod brevhemmeligheden jeg nogensinde har set. Enhver udveksling af mails og andre beskeder skulle scannes i realtid! Wow tænkte jeg, er det hvad vi er på vej imod og hvis man gider at læse forslaget så er det… Read more »
Der er virkelig mange at de her meget mærkelige historier for tiden, en knægt skovler sne og så er han folkehelt, jeg er sgu i sync med den danske folkesjæl længere:
https://fyens.dk/sydfyn/12-aarige-felix-blev-hyldet-for-snerydning-nu-er-falsk-indsamling-meldt-til-politiet-af-mormoren?teaser-referral=214fd825-3d1f-4043-8e49-4eac3345bc53-7
Hvad er det her for en skør søforklaring, jeg troede vi havde masser af strøm i Danmark, med alle de skønne møller og smukke paneler på god landbrugsjord:
“10 min. siden
En ‘datafejl’ og flere andre forhold er skyld i, at elkunder øst for Storebælt i aften cirka klokken 17:45 bliver afkrævet op mod 10 kroner for en kilowatttime.”.
Det er fordi strømmen i Jylland er tungere end strømmen på Sjælland.
1 Kilowatt på sjælland vejer 10 kilowatt i Jylland, fordi vinden på møllerne i Jylland lugter 10 gange mere tykt af kolort. Så prisen afspejler lugten, selvom penge normalt ikke lugter.
Very bice interview by Tucker Carlson.
https://rumble.com/v75mp20-ron-pauls-warnings-have-come-true-rising-debt-endless-war-and-economic-coll.html?e9s=src_v1_clr%2Csrc_v1_ucp_a
Lige ud af posen snak om det rådne EU
https://www.youtube.com/watch?v=zJIHaKnR_mg
Interessante betragtninger på Håkon Bergmarks kanal:
https://www.youtube.com/watch?v=29Ek4W6glek
(En alltför lång kommentar, men, men…..) Jag har nyligen sett på mycket intressanta youtube-föreläsningar om Kina och Kina´s fantastiska historia från tidiga 100-150-talet och framåt. Det har handlat om ständiga krigföringar mellan olika kejsare och deras villigheter, (som liknar ALLA kejsares villighet, att genom historiens alla maktkamper och krig och fanatiska krigföringar, även då s.k. “moderna kejsares villighet” som t ex Napoleon, Stalin, Pol Pot, Hitler, Mussolini?), att TOTALOFFRA sina egna befolkningar i MÄNGDER och åter MÄNGDER för att till slut själva kunna “vinna själva krigandet” ? Och därmed VINNA själva tronen. Dvs., vinna hela “makten”, som sådan? DET som… Read more »
Här är en mycket intressant youtube-föreläsning om det andra världskrigets skeenden “bakom kulisserna”?
https://www.youtube.com/watch?v=OZ8rAspSgN0
Nu vi var ved musikken
https://www.youtube.com/watch?v=c2NtRZyz-4k
fårwell-
Watch on ju tube Ikke sencureret ha ha