Tucker Carlson’s Israel interview

“Israel er en politistat”

Interviewet med ambassadør Mike Huckabee er langt. Han er en af de skønnet 30 mio. kristne zionister, der er en betydelig politisk indflydelse i USA sammen med zionistiske foreninger og milliardærer, der nu endnu en gang ser ud til at skulle sende USA’s militær i krig for sig imod Iran. Et forsøg på ‘regime change’ der er fuldstændigt udsigtsløst, og som i værste tilfælde kan udløse en regional storkrig, og det der er værre. Alene lukningen af Hormuz-strædet og for40% af verdens olie, vil være mærkbart på dansk arbejdsløshed og inflation.

Man kan nøjes med de første 24 minutter, der handler om omstændighederneomkring interviewet, og om hvordan Tucker og hans hold bliver tilbageholdt og udspurgt i lufthavnen inden afgang hjem. Det er i denne forbindelse, at Tucker kjalder Israel for ‘en politistat.’  Han ville gerne have mødtes med Netanyahu, nu han var i landet, den politiker der har kaldt ham for “antisemit” og “nazist.” Netanyahu ville ikke mødes med Tucker.

Et PS: Jeg kan se i kommentarer, at Tucker bliver hånet for at sige, at der er mange flere kristne i Qatar end i Israel, men han har ret. I Qatar udgør de 14.9% af befolkningen, i Israel kun 1.9%

Tucker Carlson ‘DETAINED’ in Israel: Journalist ‘dragged into interrogation room’ as explosive interview sparks diplomatic firestorm

Advarsler mod et Iran-angreb

Der er ingen af de omkring 15 militære og politiske kommentatorer jeg har hørt, der finder nogen som helst ræson i et Israelsk-Amerikansk angreb på Iran. Regimeskifte er umuligt fra luften, og en invasion af et Iran, der er lige så sort som Vesteuropa, forbyder sig selv.

De er enige om, at der ikke er andet end risici ved det, og at hvis det aligevel sker, siger noget afgørende om, hvor meget Donald Trump er i lommen på Israel, sine hjemlige zionister og donorer. At mange ser anderledes på det, er ikke så underligt, når man tænker på hvor massiv propagandaen er, hver gang det trækker op til krig.

På X har israelske bots hamret oceaner af propaganda løs, at “20-60.000 skulle være myrdet af regimet.” Netanyahu ser dette som sin sidste chance for at få opfyldt et 30 år gammelt ønske. Det skal være nu, selvom han næppe kan opnå andet end at balkanisere Iran. Trump virker mindre begejstret, men er ved at male sig op i et hjørne.

Iranerne er ikke nær så utilfredse med styret, som vestlige medier giver indtryk af. På nationaldagen den 11 februar demonstrerede 20 mio iranere for styret og mod, at USA og Israel skal indsætte en marionet for dem. Patrick Henningsen der lige er vendt hjem til USA fra Iran, opgiver for oberst Daniel Davis det præcise tal til 3.170,  700 af dem er politibetjente, og hvem ved, hvor mange der er dræbt af Mossad-bevæbnede “oprørere.”

Alex Krainer henvender sig direkte til Trump i dette interview, da han ved, at Trump hører kanalen.

Subscribe
Notify of
guest

1 Comment
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Flemming Lau
Flemming Lau
3 hours ago

Ok Steen, det må jeg gi’ dig. Glimrende interview. De gjorde godt begge to.