Why They’re About to Close The Strait of Malacca
Jeg har vært ud i god tid med at advare for effkten af Iran-krigen, men det skal man være, fordi de optræder med et lille års forskydning. Den hungersnød som Michael Yon beskriver, vil optræde fra slutningen af 2026 til det meste af 2027. Yon er gammel grøn baret, globetrotter og en fornem fotograf. Han talr ikke bar om Hormuz Strædet, men om de danske bælter og Malacca-Strædet og Sunda Strædet. Hele skibstrafikken mellem Kina og Europa-USA går gennem de to stræder. Takken for at være tidligt ude, ved jeg af erfaring, er begrænset.
Iran-krigen kan udløse både deen værste økonomiske depression siden 1929, og en af de værste hungerkatastrofer nogensinde, og helt typisk er der ikke een politiker eller et medie, der taler om det på forhånd, så vi lever lige så ubekymrt et liv, som det vi kan se på film i Europas hovedstæder i sommeren 1914. Inden 28 juli 1914. Vigtige ting skal helst komme bag på os.
Jeg har selv været på nogle af de kanter, Michael Yon beskriver, Jeg sejlede første gang gennem Sunda Strædet i september 1971 med ØK’s m.s. Arosia. Jeg stod på dækket med skibskokken, der gav mig et længere foredrag i tropeheden om Krakatau-katastrofen i 1883, da vulkanøen eksploderede med et brag, der kunne høres helt til Australien, som gik jorden tre gange rundt, og formørkede solen i flere år efter, så høsten slog fejl mange steder.
Om Michael Yon har ret, at hungernøden ligesom de 17 mio vaccinedøde, er planlagt depopulation, tør jeg ikke sige med sikkerhed, men når man ved hvilke ting der var i vaccinerne, er det svært helt at udelukke fortsæt.
Krig og hunger er gamle følgesvende, som altid kalder på hinanden.
Fortsæt eller forsæt:
https://ordnet.dk/ddo/ordbog?query=fors%C3%A6t
Det med Malacca- strædet er er nok langtfra at
være en stor trussel mod danskernes velfærd
og fremtid. Der er andre trusler som er betydeligt
værre. Og vores landbrug er jo endnu ikke helt
afskaffet af Chrborg, selvom politikerne og medierne
har travlt med at bombardere landmændene med
alle mulige bureaukratiske krav og byrder.
You nævner de danske bælter
Tænk at måtte sande at nordmændene er klogere end os:
https://www.dr.dk/nyheder/seneste/modsat-danmark-beholder-norge-1-000-kronesedlen
Den største trussel mod danskerne er de danske politikere.