10
okt
Seneste opdatering: 10/10-12 kl. 1144
7 kommentarer - Tryk for at kommentere!

Jérémie Louis-Sidney, 33, the presumed leader of an Islamist terror unit, was shot dead by anti-terror police in a flat in Strasbourg on Saturday.The rap video, recorded in May 2009 and played on several French news programmes last night, shows Louis-Sidney singing: “9/11 is only the tip of the iceberg… Know that you are being manipulated, if you don’t understand, read up, prepare yourself, arm yourself with knowledge.” At the end of the original video, which lasts three minutes, he says “Allah Akbar”, God is the greatest in arabic. Video of suspected terrorist rapping about 9/11 emerges

Det ser ud som om rapperen har fuldstændig ret fra sit paradis. I dag fortsætter det i Frankrig: Ukendt terror-netværk afsløret, French police find explosives in terror search. Frankrig har spillet hassard med sine borgeres sikkerhed, for franske jøder er det stærkt bekymrende tider:

In the wake of a raid on an Islamic terror cell, French police warn that more attacks on Jews are yet to comeFrench police who raided an Islamic terror cell over the weekend found documents showing the ring was planning new attacks against the Jewish community: 27,000 euros in cash, a list of Jewish organizations in the Paris area, ammunition, Islamist manuals and “extremely” anti-Semitic documents. “Several other similar groups are being watched. There’s a real threat. Radical Islamism … thrives on fantasies, on hatred towards our country and towards French Jews,” said Interior Minister Manuel Valls. French Jews face unprecedented wave of anti-Semitic attacks.

Mod et nyt udlændingevalg i Danmark

Gunnar Viby Mogensen, tidl. lektor ved Københavns Universitet, forskningsleder ved Socialforskningsinstituttet og leder af Rockwool Fondens Forskningsenhed, gennemgår dansk udlændingepolitik siden 1983, en politik der aldrig var noget folkeligt flertal for og aldrig mindre end netop nu. Socialdemokraterne er ved at gå i den Radikale,Enhl. SF- fælde endnu en gang. Næste periode ude i kulden kan blive meget lang for partiet. Opinionsmæssigt er de allerede derude med kun 16,5 % af stemmerne:

Gunnar Viby Mogensen: Mens regeringen lemper udlændingepolitikken er flertallet af befolkningen – som altid – imod, og næsten en tredjedel efterlyser yderligere stramninger. Det trækker op til et udlændingevalg a la 2001.

Regeringen er som bekendt i gang med en løbende lempelse af udlændingepolitikken, som det fx allerede er sket gennem afskaffelsen af starthjælpen og kontantloftet, gennem fjernelsen af indvandrerprøven, og ved forbedringer i arbejds- og opholdsforholdene i Danmark for udlændinge, der søger om asyl.Den hidtil kraftigste lempelse af indvandreres adgang til Danmark skete ved reformen af udlændingepolitikken i 1983, som førte til en meget stærk stigning i det gennemsnitlige årlige antal tildelinger af asyl og tilladelser til familiesammenføringer […]

Blandt socialdemokratiske vælgere er altså nu færre end hver femte tilhænger af lempelser af den danske udlændingepolitik. De for partiets politikere dårlige nyheder i analyserne er dermed, at man med de nye lempelser igen har placeret sig selv lige midt i den pladetektoniske risikozone. De gode nyheder for politikerne i S er så, at man ved et kommende valg kan trække på de mange og varierede erfaringer, man fra 1973 og 2001 har om, hvordan man prøver at overleve i situationer, hvor afstanden mellem politikere og den brede befolkning er blevet så stor, at de opsamlede spændinger udløses. Udlændinge splitter regering og vælgere

Gigant-moské på vej i London

På størrelse med den berømte Battersea Power Station ovenfor. Skænderiet om den har stået på siden 1999, og nu er byrådet ‘in a fine mess’ og har ingen kommentarer mens de antagelig sveder tran:

Plans for a 10,000-capacity mega-mosque the size of Battersea Power Station have led to fears it could create a hardline Islamic enclave in the capital. The east London mosque, earmarked for West Ham, near the Olympic Park, will hold four times as many worshippers as St Paul’s Cathedral, have 40ft minarets, an Islamic library, sports facilities and eight flats for visiting clerics.It has been described by the architects as a ‘contemporary Islamic sacred space’.

But critics point to the fact it has been submitted by Tablighi Jamaat, a Muslim missionary movement once described as an ‘ante-chamber of fundamentalism’.They say the Islamic group preaches ‘separation and segregation’ and that two of the 7/7 bombers, Shehzad Tanweer and Mohammad Sidique Khan, are believed to have prayed at a Tablighi mosque in Dewsbury, West Yorkshire.

Alan Craig, campaign director of MegaMosque-NoThanks, told the Daily Star: ‘Newham Council wants a mixed use of the site with homes, shops and business units. ‘The mosque trustees say they want to build a mosque the size of Battersea Power Station. Either way, it will be the UK’s first custombuilt Sharia-controlled zone.’‘SHARIA’ MOSQUE FOUR TIMES SIZE OF ST PAUL’S CATHEDRAL, The mega mosque! Muslim place of worship with four times the capacity of St Paul’s Cathedral planned for east London

0 0 votes
Article Rating


Donér engangsbeløb?Kan du forpligte dig til fast betaling?

Subscribe
Notify of
guest
7 Comments
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] RT indslag om den fundamentalistiske, mega-moské i London, der kan blive til virkelighed. Man kan læse mere om den her: Gigant-moské på vej i London […]

Bjovulf
Bjovulf
9 years ago

Og Sporten kort … 😉 Newcastle-muslimer kan boykotte trøjesponsor http://www.sporten.dk/fodbold/newcastle-muslimer-kan-boykotte-troejesponsor Af SEBASTIAN STANBURY, tipsbladet.dk Onsdag den 10. oktober 2012, 16:44 Newcastle-manager i chok over kontrakt I England spekuleres der i, om en række af Newcastles muslimske spillere vil boykotte klubbens nye trøjesponsor af religiøse årsager. I går offentliggjorde Newcastle United et nyt storsponsorat med låneselskabet Wonga.com, som fra begyndelsen af sæsonen 2013-14 og fire sæsoner frem lægger et større millionbeløb for blandt andet at optræde på brystet af klubbens spilletrøjer. Det er det, som nu kan ende med at give problemer. I flere engelske medier spekuleres der i, om klubbens… Read more »

Prudentius
9 years ago

Og hvor mange vrede, brutale og dumme unge mænd som Jeremie Louis Sidney, har den multikulturelle utopi fyldt Frankrig med?

Jeremie Louis-Sidney lyder ikke som et islamisk navn. Der er velsagtens tale om en konvertit. Kunne islam bare være undskyldningen Louis-Sidney dækker sin etniske og kulturelle opposition til Frankrig og indfødte franskmænd med? Kunne det være multikulturen istedet for harmoni, tolerance og rummelighed, skaber rodløshed, hjemløshed, had, konflikt, splittelse og vold imellem grupper der ikke deler tilhørsforhold?

Det ser sådan ud.

Den så de fremsynede visionære ikke komme!

Prudentius
9 years ago
Reply to  Prudentius

Man kan og bør tilføje at den franske multikultur mere og mere ligner koloni-eventyret i Algeriet. Om end der byttet rundt på hvem der kolonisere hvem.

Den havde de fremsynede visionære heller ikke set komme.

Er de blinde?

Jernhesten
9 years ago

Sådan tror jeg det kommer til at gå socialdemokraterne: De fortsætter dødemandskursen på udlændingeområdet lige indtil kritikken fra baglandet bliver et problem for toppen. Så iscenesættes – med god hjælp fra medierne – et stort skuespil af ”hårde” forhandlinger internt i regeringen om stramninger på udlændingeområdet. Det ender så op med nogle småting, som markedsføres som ”verdens skrappeste udlændingelov”. Baglandet kapitulerer, for nu kan de virkelig ikke gøre mere uden at komme i konflikt med diverse menneskerettighedskonventioner. De taber så alligevel regeringsmagten efter næste valg, og så er det spørgsmålet om ”Helle-effekten” er ved at være en død sild. Måske… Read more »

Prudentius
9 years ago

Socialdemokratiet er intet andet end en tom luffe, fyldt med ingenting. Jo, jo det er dobbeltkonfekt men det passer! De radikale, Enhedslisten og SF er det værste slæng af bagudskuende tabere socialdemokraterne kunne alliere sig med, det kunne selv en gorilla have fortalt dem hvis de havde hyret en som strateg og spindoktor. Men ak, det gjorde de ikke. Nu kan vi så se frem til endnu en borgerlig regering. Og med de “borgerlige” vender slowmotion-selvmordet tilbage. Når DF hyler, så piver de konservative osv. osv. Plus at Venstre er et dødt og tomt administratorparti fuldstændig som konkurrenterne i Socialdemokratiet.… Read more »

7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x