The United States of Amnesia

A country of the rich, for the rich and by the rich

Gore Vidal (1925 – 2012) forfatter, jøde, homoseksuel. Han var den første, jeg hørte sige “Det er ligegyldigt, hvem der bliver præsident i USA. Vi er et land styret af de rigeste og deres penge, og den eneste kunstform vi har opfundet, er TV-reklamer, som vi bruger til at sælge sæbe og præsidenter.” Han boede dels i Los Angeles, og dels i Ravello på Amalfi-kysten.

Når ens venner, og dem man bliver opsøgt af, er folk som F. Scott Fitzgerald, William Faulkner, Norman Mailer, Truman Capote, John F. Kennedy, Eleanor Roosevelt, Mikhail Gorbachev, Christopher Hitchens, balletdansere, rockstjerner og skuespillere, er man ikke helt hvem som helst. De ville høre hans skarpe tale, og det gør man rigeligt i denne dokumentar fra 2013.

Hitchens kaldte han for “a very bright kid.” Han nåede at dø et år før Vidal, og han dukker op med jævne mellemrum i hele filmen. Se også scenerne med Gorbachev i Venedig og de vildt hidsige tv-debatter med William F. Buckley Jr. and Norman Mailer, hvor Buckley kalder ham “en bøsserøv” og Vildal omvendt “din kryptonazist.”

Det USA han beskrev livet igennem, er desværre ikke meget forskelligt fra det, vi ser i dag. Det meste kan overføres direkte på 2026. Man kunne måske tilføje lidt til hans kommentarer til 9/11. Stadig de samme imperiale angreb på andre lande, stadig det samme, for forsvarsindustrien uundværlige fjendskab mod et forsvundet Sovjetuninonen. Vesten (Nato-USA) fortsatte den kolde krig, fordi den ikke kunne undvære den.

Derfor er filmen mindst lige så aktuel nu, som da den kom i 2013. Og så er han hele tiden dejligt ond og gnistrende morsom.

Subscribe
Notify of
guest

49 Comments
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Dragen
Dragen
5 days ago

OT Amyloid Clots Found in EVERY SINGLE PERSON: Brand New Study ca. 10 min om – de-mærkelige-“blod”propper – , der nu er blevet kortlagt i et studie . Der er sikkert andre studier undervejs , men det her er kort og giver ideer til hvad man kan gøre selv. Det vigtigste er , at man begynder at tale om disse forhold. Hvorlænge endnu kan den danske regering og myndigheder opretholde den tavshed , der indtil nu – har været den valgte vej i den katastrofe og tragedie covid-sprøjterne udgør. Tavsheden og fastholdelsen af tavsheden er et forrædderi af værste slags… Read more »

Er det Bezos, Zuckerberg, Gates, Musk, Walton ?
Er det Bezos, Zuckerberg, Gates, Musk, Walton ?
6 days ago

USA styres af de allerigeste og deres penge!

Så er det man spørger: Hvorfor findes der ingen navnelister tilgængelige, som koldt angiver navne og formuer for disse ustyrligt rige personager? Eventuelt også beskriver på hvilke felter deres indflydelse gør sig gældende og hvor meget.

Klaus
Klaus
6 days ago

Joe biden og kamela harris, eller donald trump og JD vance.

Hvis man oprigtigt tror at det ingen forskel gør, bør man få sit hovede undersøgt.

Søren
Søren
5 days ago
Reply to  steen

Din logik halter steen, for hvis det ingen forskel gør hvem der er præsident fordi en skyggeregering bag dem trækker i trådene, så burde politikken de fører jo altid være nogenlunde være den samme uanset hvem der sidder i det hvide hus. Så burde trump også være deres marionetdukke. Og du kan næppe påstå at det er korrekt når der blev lukket 25 millioner illegale indvandrere ind i USA under biden, og de bliver smidt ud igen under trump. Jeg tror også at grønlænderne mærker en forskel for tiden, bare for at tage 2 eksempler ud af tusinder. Men jeg… Read more »

H.P.
H.P.
5 days ago
Reply to  Søren

“og de bliver smidt ud igen under trump” Først lukker de virkelige magthavere (dem der betaler ALLE USAs poltikeres valgkampe) 25 millioner fremmede ind i landet. Det skaber som planlagt uro og vrede blandt alm. USAnere. Så bruger de så argumentet (fra Trump) med at nu skal de så sandelig smides ud igen. Til det formål bruger de så ICE hvis aktioner skaber tilstande der nærmer sig borgerkrig altså endnu mere kaos og splittelse i befolkningen.
Klassisk magthavertaktik.
Det er så inderligt ligegyldigt hvem kransekagefiguren er bare han /hun er brugbar for magthavernes iscenesættelse.

Elias
Elias
5 days ago
Reply to  H.P.

“Til det formål bruger de så ICE hvis aktioner skaber tilstande der nærmer sig borgerkrig altså endnu mere kaos og splittelse i befolkningen.” Det er kun i få venstreradikale stater og begrænsede områder at der er uro, alle andre steder elsker de at ICE kommer og rydder op. Selv CNN viste en undersøgelse for nyligt hvor et stort flertal af amerikanerne støttede ICE, og det var EFTER at de skød de to demonstranter! For langt de fleste normale mennesker ved godt at venstrefløjens utopia hvor kriminelle indvandrere hærger overalt er langt værre. ICE har iøvrigt eksisteret meget længe, og smed… Read more »

H.P.
H.P.
5 days ago
Reply to  Elias

Det med ICE var blot en af mange faktorer. Du skulle prøve at læse hvad Woodrow Wilson skrev i 1919 efter oprettelsen af FED. Men okay hvis du mener at teateret der bliver kaldt demokrati er værd at sætte sin lid til så held og lykke med det. ” Du skulle prøve at finde de klip på youtube hvor bush, hillary, og obama taler om illegale indvandrere på et niveau der får trump til at lyde som en gennemsnitlig dansk venligbo, det er ret interessant.” Og de to ovennævnte siger jo virkelig det de mener… ikke ? OG Trump er… Read more »

Svend Giønge
Svend Giønge
5 days ago
Reply to  Søren

Højre Venstre løgnen er udover at være todimentionel to baller på den samme røv.

H.P.
H.P.
5 days ago
Reply to  Svend Giønge

Præcis.

Michael Laudahn
Michael Laudahn
5 days ago

Det stort set samme præsenteret ved kabarettist George Carlin

https://www.youtube.com/watch?v=fT03vCaL-F0

(Leave them laughing)

Nielsen
Nielsen
5 days ago

God aften Steen og alle i andre heromkring denne blog en stynet strejfer er noget af Carsten Valentins poesi-vaerk Og når jeg sidder og lytter til en ligelig blanding af Sylvester Larsen og Verdi og Mozart, som mestendels har fornærmet mig jeg kan bedst lide buxtehude hændel og wagner. men sådan er det, når man synes godt om orgler og harper med rytme r y t m e Jeg må her citere en dabsjers ord ndk er svære at ramme i solnedgangen Livet er en seksuelt overført sygdom med dødelig udgang Som bringer sporet tilbage til Du kan tro lige… Read more »

Nielsen
Nielsen
5 days ago
Last edited 5 days ago by Nielsen
Limewood
Limewood
5 days ago

Som man sagde: Under kapitalismen udnytter det ene menneske det andet – under andre styreformer er det lige omvendt…

Da manden døde overlod han sin formue ca. 37 000 000 dollars til Harvard University: Så man kan vel sige at hans eget USA kan kaldes United States of Pretentious.

Et sug i tegnedrengen eller et spark i røven.
Et sug i tegnedrengen eller et spark i røven.
5 days ago
Reply to  Limewood

Under både kapitalismen og socialismen udnytter det ene menneske det andet.

Forskellen er blot den, at under kapitalismen ‘udbytter’ det ene menneske det andet mest ‘økonomisk’.
Under socialismen plager det ene menneske det andet for at få sympati og almisser.

Kapitalisme er den rå Darwinisme. Socialisme er planlagt bureaukratisk Darwinisme.

Flemming Lau
Flemming Lau
4 days ago

Vi finder ingen værre kapitalisme end social kapitalisme!

H.P.
H.P.
4 days ago
Reply to  Flemming Lau

Interessant udtryk, det har jeg ikke hørt før.
Det er måske det mest korrekte udtryk for det system vi har i danmark.
Kunne du forklare mere detaljeret ?

Limewood
Limewood
4 days ago
Reply to  H.P.

Gad vide om Adolf Hitler var social-kapitalist tilsat en spiseskefuld social-darwinistisk salt?

Flemming Lau
Flemming Lau
4 days ago
Reply to  Limewood

Præcis!

Flemming Lau
Flemming Lau
4 days ago
Reply to  Flemming Lau

Et samfund består privat kapitalisme og social kapitalisme.Privat kapitalisme kan udvikle sig til egentlig røver kapitalisme gennem monopol lignende tilstande fx hvor en privat person køber retten til livsvigtig medicin som er den eneste på markedet, til de få der lider af sjælden sygdom. Personen satte grådigt prisen 400% op på medicinen. Social kapitalismen er fx stats skatten der anvendes til at bygge et solidt samfund op, som et velfærdssamfund, dels til de svageste eller til investeringer i VE. Men grådigt kan denne også kamme over ideologisk, og misbruges så de der har bygget samfundet op ikke får del i… Read more »

Flemming Lau
Flemming Lau
4 days ago
Reply to  Flemming Lau

Så ja H.P. der hvor man ser vores politikere som landets ledere, i stedet for folkets repræsentanter går man fejl. Trump er med Epstein sagen ved at opdage at han ikke er landets leder, men repræsentant for We the people! Og det er fint. Kunne det socialistiske EU lære af det. Nationalstaternes EU og ikke EUs stater

H.P.
H.P.
3 days ago
Reply to  Flemming Lau

” Trump er med Epstein sagen ved at opdage at han ikke er landets leder, men repræsentant for We the people!” Åbenlyst forkert . Trump er en handskedukke for dem der ejer og styrer USA. Se feks. han trusler imod Iran og hans ubetingede støtte til Israel. USAs befolkning har absolut ingen interesse i at USA engagerer sig i fremmede landes ( som ligger tusinder af kilometer væk) konflikter. USAs opbygning af mere end 800 baser over hele jorden samt start af og engagement i utallige krige i de sidste mange årtier , har været afsindigt dyrt og været en… Read more »

Flemming Lau
Flemming Lau
2 days ago
Reply to  H.P.

Et isoleret usa er en illusion, som 2 Verdens krige beviste. Truslen om et isoleret usa er i udgangspunktet fint, så de europæiske nasserøve, kan tage sig sammen. Men det er ikke bæredygtigt på sigt. Falder EU hvor skal usa så afsætte deres varer? Hvis Briks landene står sammen, er der kun Indien og Afrika tilbage.Kina er dybt engageret i Afrika. Kina har tyvstjålet knowhow, som betingelse for produktion i landet. Kina eksportere 5 x så meget til usa end hvad usa eksportere til Kina. Hvilket land vil finde sig i det? Der skal være en vis balance. Og det… Read more »

H.P.
H.P.
3 days ago
Reply to  Flemming Lau

Det kinesiske folket kjenner fattigdom. Mange som lever i dag, har sett landet forvandles fra utbredt landlig nød til en av de mest omfattende utviklingsprosessene i moderne historie. I løpet av de siste tiårene har Kina løftet over 800 millioner mennesker ut av ekstrem fattigdom. I dag har Kina universell helseforsikring. Et legebesøk koster ofte ikke mer enn en t-banetur i New York. Store medisinske utgifter dekkes gjennom et nasjonalt forsikringssystem som beskytter familier mot økonomisk ruin ved sykdom. Kina har også en av verdens høyeste andeler boligeiere – over 90 prosent av husholdningene eier sine egne hjem. Forventet sunn… Read more »

Flemming Lau
Flemming Lau
2 days ago
Reply to  H.P.

Lykketoft sagde i foråret sidste år at 300 mio er løftet ud af fattigdom. Det er godt for dem, men det er på bekostning af vesten. Vi skal have trukket produktionen tilbage så en nemmere innovation kan etableres. Uanset hvad så det forudsætningen for vækst i verden herunder i Kina. Det er ikke meget de bidrager med selv.

Limewood
Limewood
4 days ago

Kan du forklare, hvordan den kapitalisme er “rå darwinisme”, og hvordan denne kapitalisme skaber velstand for mange flere mennesker i et samfund og om den “planlagte bureaukratiske darwinisme” overhovedet i sig selv er i stand til at skabe velstand?

Se begge sider og bliv Darwinist
Se begge sider og bliv Darwinist
4 days ago
Reply to  Limewood

Jeg kan anbefale dig, at læse bogen “En rabarberdrengs erindringer”, skrevet af syndikalisten Christian Christensen. Man kan hente den gratis på nettet.
Den bog fortæller mere om den rå kapitalismes menneskehad for ca. 100 år siden end mange lærebøger. Kapitalister giver kun noget væk, hvis de selv bliver rigere af det.
Hvis du vil belæres om det socialistiske planlægningstyranni kan læse Aleksandr Solsjenitsyns bogserie “Gulag øhavet”, som kan lånes på biblioteket.
Denne bogserie advarer netop mod, hvad man kunne kalde planlagt bureaukratisk Darwinisme (altså alles kamp mod alle på socialismens præmisser).

Nielsen
Nielsen
4 days ago

Du bør tænle på, at kapitalisme er flere timg. Kapitalisme på den ene side -synes jeg- er sund altså at arbejde veksles til værdi. Og den anden side kapitalisme som “crony capitalism” som i USA blev indført med bankeres kartel, luret gennem kongressen i juledagene 1913. De havde haft dette kartel i støbeskeen siden 1910, hvor de mødtes ala bilderberggruppen = i hemmelighed.

H.P.
H.P.
3 days ago
Reply to  Nielsen

Hvis man ikke ved noget om det du skriver her ved man INTET om hvilket system de har i USA. Demokrati er det i hvert fald ikke.

Flemming Lau
Flemming Lau
2 days ago
Reply to  H.P.

Styreformerne er inddelt i demokratiet, tvivlsomme demokratier og autokratier.De 20 demokratier findes i Europa, men er ikke bæredygtige ved stresstest. 113 er tvivlsomme demokratier hvor usa er en constitutional føderal republic med magtens 3 deling. Republikken er bæredygtig og har langt ældre erfaringer for parlamentarisme end Europa.

Nielsen
Nielsen
2 days ago
Reply to  H.P.

Er demokrati i virkeligheden ikke bare flertalsdiktatur ?
Det jeg skriver om, kan man selv læse sig til i bogen The Creature from Jekyll Island skrevet af G. Edward Griffin. Han skriver med både vid og humor, så alt i alt en absolut læseværdig bog på 608 sider (5. udgave).
Desuden har han lavet mange videoer, bl.a. what on earth are they spraying on us. corbettreport har flere gange interviewet ham.

H.P.
H.P.
1 day ago
Reply to  Nielsen

“Er demokrati i virkeligheden ikke bare flertalsdiktatur ?” JO ! Demokrati ender altid i tyrani. Jeg er absolut ikke tilhænger af demokrati men de 90% af danskerne tror vi har demokrati og vores politikere og hele den pludrende medieklasse priser ustandselig demokratiet. Fakta er jo bare at i grundloven er demokrati ikke nævnt en eneste gang. Platon argumenterer for, at de klogeste og mest dydige (filosofferne) bør styre, da de har indsigt i “det gode”. Staten skal være i balance, hvor hver borgerklasse (håndværkere, vogtere, filosoffer) udfører deres specifikke funktion. De fire “dårlige” styreformer: Platon beskriver et fald fra idealstaten… Read more »

Oslo/Norge
Oslo/Norge
5 days ago

Gore Vidal var ikke jøde.

Anders
Anders
5 days ago
Reply to  Oslo/Norge

Eugene Luther Gore Vidal (born Oct. 3, 1925, West Point, NY; died July 31, 2012) was a U.S.-Jewish writer and public intellectual. He lobbied for free speech even for controversial opinions on the Jewish problem and the orthodox Holocaust narrative.

https://codoh.com/library/document/israel-shahaks-jewish-history-jewish-religion/

Ørjan
Ørjan
5 days ago
Reply to  Anders

Du må nok få bedre kilder enn det nettstedet for jødisk historie.
Grok: No, Gore Vidal was not Jewish. He was born into a prominent American political family, with his maternal grandfather being U.S. Senator Thomas Pryor Gore of Oklahoma, and his background was tied to Protestant and upper-class roots. Vidal’s long-term companion, Howard Austen, was Jewish, and Vidal has been accused by some critics of harboring anti-Semitic views despite this personal connection.

Anders
Anders
5 days ago
Reply to  Ørjan

Han var en amerikansk-jødisk forfatter.
Hvis du læser hans bøger forstår du det.
Eller spørg Grok.

symptomatisk
symptomatisk
5 days ago
Reply to  Anders

Antisemitisme er symptom på fnat i hjernen.

H.P.
H.P.
5 days ago
Reply to  symptomatisk

Er det fnat i hjernen ikke at kunne lide arabere ?

Honi soit, qui mal y pense.
Honi soit, qui mal y pense.
5 days ago
Reply to  H.P.

Nej – det er rettidig omhu; ligesom lappen der holder gryden ren.

H.P.
H.P.
4 days ago

Øhhh, du har lige skrevet at antisemitisme er fnat på hjernen, arabere er semitter.

Flemming Lau
Flemming Lau
4 days ago
Reply to  H.P.

Anti-semitisme som politisk redskab blev anvendt af Hofprædikant Stoekl i 1878. W. Marr skrev die antisemitus i 1879. Marr fortrød mange år senere.

Let indføring i historisk patologi.
Let indføring i historisk patologi.
4 days ago
Reply to  H.P.

De kristne har i århundreder anset, at semitter var en slags humane patogener, med opdeling i en benign og en malign underart. Jøderne er den benigne underart.

Nielsen
Nielsen
13 hours ago

-eller den maligne

H.P.
H.P.
2 minutes ago

Hele begrebsdannelsen og forståelsen af “jøder” /israelitter/arabere/muhamedanere har et religiøst udspring.
Semitter er efterkommere af Sem og “jøder” og arabere er netop efterkommere af Sem da de har en fælles stamfader nemlig Jakob/Israel.
Ikke mindst “jøder er meget bevidste om dette.

Nielsen
Nielsen
13 hours ago
Reply to  Ørjan

når du citerer en benævnt kunstig intelligent kilde er alt i orden

Cat Girl
Cat Girl
5 days ago

Why Are Celebrities So Insufferably Liberal?

https://www.youtube.com/watch?v=EAtvEFjgwGc