“I don’t think Israel will survive”
Ian Caroll er et godt sted at komme hele vejen rundt om USA/Israels katastrofale krig, hvis man vil udenom MSM’s krigscensur og løgne. På sin slentrende, charmerende måde behandler han alt fra pulveriseringen af Israel over Trump’s fredsfølere og verdens energisituation. Han viser helt nye sattelitfotos af ødelæggelserne af USA’s militærinstallationer, og taler også om Netanyahus mulige død. Når man ser Wings of Zions besynderlige flyvetur fra Israel til Berlin, forekommer det sandsynligt, at Netanyahu er dræbt af sin egen angrebskrig.
Hvad er Iran’s strategiske mål? Det er i al fald ikke våbenhvile nu, hvor de har alle deres fjender der, hvor de vil have dem. Vil de fjerne Israel fra landkortet? Måske ikke, det ved vi om et par måneder.
Måske vil de kun, som de har sagt, “vende op og ned på Tel Aviv og Haifa,” altså fjerne de to byer fra landkortet. De vil i al fald give Israel sådan en lærestreg, at de aldrig mere hverken kan eller vil angribe Iran. Og det vil tage lidt tid endnu.
De er nu gået igang med raketterne med de seriøse et og to tons sprænghoveder, og jeg tror ikke det varer længe, inden israelerne taber troen på deres stat og flygter ud af landet i store mængder. Så holder Israel op med at være en fungerende, moderne stat, og Ian Carroll får måske ret. Med lidt held bliver det også Donald Trumps endeligt efter hans livs brøler. En amerikansk kommentator sagde om ham:
“Trump looks like a man, who’s never played chess – moving his king to the centre, and wondering why he is under attack.”
Man må næsten håbe for Netanyahu, at han er død, for når Trump en dag opdager den fulde konsekvens af, hvad “Bibi” har lokket ham ud i, da vil det ikke være sjovt at være “Bibi.” Jeg tror, han er død, for hvorfor skulle man ellers publicere hele tre, åbenlyst fakede AI videoes på hans Twitter, der skal “bevise” at han er i live ? De kunne have vist den levende Netanyahu, så havde den potte været ude.
Mens verden står i brand
og der bliver mangel på olie og fødevarer, går dansken tilet ubekymret “valg” om Store Bededag, højere CO2 afgifter og færre skraldespande. Vi har livets store spørgsmål oppe til debat. (foto Snaphanen)

Hvad blev der egentlig at retssagen om fru Macrons (manglende) missekat?
Jeg glæder mig til at læse dommen: “…og nu høje ret, vil jeg gerne have lov til at fremvise sagsøgers missekat”.
😁
Der er nu noget om socialisten Starmer
og hans politi-stats metoder for at kvæle
ytringsfriheden i England. Er det starten
på en engelsk gestapo-stat? Og et totali-
tært Neuropa “1984”? En anden artikel
handler om at der kun er een krig: Krigen
mod Vesten. Se Hodjas blog.
England har nået niveauet for den totalitære kollektivisme. Jf Hedegaards og Pittelkows skriv for mere end 15 år siden, er det nu ikke kun skoleelever men hele den almindelige befolkning der står for skud. Man siger at jyder er besindige, bare se på Kærshovedgård, men det briterne oplever er mange gange værre. Jeg fatter ikke at man kan sætte 5000 forbrydere fri så alm briter kan blive buret inde for udsagn sagt her på Snaphanen, Gosh!
England har altid været et lo…land for alm. mennesker.
En lille “elite” har iskoldt og brutalt styret landet siden ruder konges tid.
Som den franske digter Augustin-Louis de Ximénès under den franske revolution engang sagde: “La Albion perfide”. (Albion er et gammelt poetidk navn for England).
Som den tyske digter og og dramatiker Ernst Lissauer i 1917 under ww1 engang sagde: “Gott strafe England”.
I vore dage ville Lissauer nok sige: “mit Islam Gott strafe EU”.
Jeg ved godt hvad du mener, det er for rigidt et samfund. Labour som konservative har svigtet monumentalt. Ærgeligt når man ser deres tidligere innovation er ikke mindst på det mekaniske område. Nu er den outsourcet til Kina som nok skal vide at lukrere på alle de dejlige blueprints.
Var der blueprint på Børsen eller gik det også op i røg og nedsmeltede kobbertagrender?
Yeah! You can say that again. Good greeef- i Charlie Browns verdens vokabularium.
Gen var lidt grineren, ikke?
Der var også nogke sjove om Bwayla Sørensen før klippekortenes asfskaffelse.
Den var lidt grineren, ikke?
Der var også nogle sjove om Bwayla Sørensen før klippekortenes afskaffelse.
-redigering grundet slå/taste fejl
Prøv at gå på you tube og se chewing the fat med indslaget see yer fanny
OK. Den tager kegler. Week endens bedste grin til nu. hvis det bliver bedre, trimler jeg om på gulvet.
https://www.youtube.com/watch?v=OdAGgUNyvyw
Donald høster stor succes blandt de amerikanske vælgere https://www.document.no/2026/03/18/angrepet-mot-iran-far-stor-stotte-fra-maga-basen/
Pas på, at alle jeres YouTube guder/guruer ikke gør jer skøre!
Ment som et venligt råd!
Der er så mange fremragende kommentarorer, som hverken tv eller aviser kan hamle op med. Det er simpelthen der samtidebs debat foregår, så hvad mener du nærmere?
Jeg er enig Steen! Men der er endnu flere tosser end der er kvalificerede kommentatorer!
Tucker Carlson mener nu at krigen
mod Iran var en stor fejl. Men var det ikke
nødvendigt at forhindre mullaerne i at få
atomvåben? Vi ved ikke nøjagtig hvor tæt
de var på at producere atombomber, men
kunne Vesten ikke risikere at de kunne gå
i gang med det indenfor få uger eller måne-
der?
Iran har finansieret terror mange steder i verden og begået overgreb på den iranske befolkning i 47 år.
De har også sat en pris på den store satan’s præsidenter incl Donald.
oveni kommer berigelsen af uran.
At sige krigen er uberettiget og en fejl er nok at tage munden for fuld.
Det er faktisk en kendsgerning at alle de almindeligt kendte terrorbevægelser er oprettet og finansieret af Usrael !!
Det er helt åbenlys false flag taktik.
Kald mig hvad du vil Anders. Men jeg kan ikke gøre det bedre end jeg formår.
Hvor er det dog dejligt at du sådan advarer alle, som ikke tænker lige så små tanker som du selv.
Istedet for at blive personlig, så kunne du jo oplyse os andre om dit store intellekt
The SOCAR For Best Actor In a Psychological Operation Goes to Donald Trump & the Satanic Pedovores
https://www.bitchute.com/video/cUDe634l7Gpz
Lidt nyt fra Sydslesvig:
https://www.fla.de/flensborg/110/91241/politiet-melder-ud-en-saret-af-knivstik-i-masseslagsmal
Næsten som Abdul Jussuf al Goebbuls skreg i 1945 i Berlin – men nu til en anden type ‘parteigenossen’.
“Wollt ihr den totalen Jihad Krieg? Wollt ihr ihn, wenn nötig, totaler und radikaler, als wir ihn uns heute überhaupt noch vorstellen können?”
Ironi kan forekomme!
Det forekommer mig at kommentarsporets
kvalitet er faldet betydeligt i det sidste halve
års tid. Måske nogle af de skråsikre burde
læse nogle bøger eller studere hvad Aamund,
Hodjas og Fox News bringer af nyheder og
artikler mv.
Kan du have fejlciteret ? ? ?
Eller forveksler du ironi med fordrejelse ?
Jeg opfatter sætninger i anførselstegn, som noget en anden har skrevet eller sagt.
Jeg iler til med at tilføje, at jeg selv ikke er for god.
Mark Twain citat om pessimisme:
It is easy to find fault, if one has that disposition. There was once a man who, not being able to find any other fault with his coal, complained that there were too many prehistoric toads in it.
Zionism’s Biggest MISTAKE In 300 Years. End Of Project. | Profs. J. Sachs & Y. Rabkin
https://www.youtube.com/watch?v=evtMRyCWBo8
Space X or shitter X will fall. Straffen for landsforræderi i Rusland er steget fra 25 aars fængsel til fængsel på livstid. Til gengøld kan vi som danskere både bryde teksten og begå mord og slippe med fjorten år for – eller med god opførsel Mette Forræderiksen slipper nok ikke med andet end hendes rene samvittighed sjoskekoVITS eller Twain bliver ofte lagt ord og toner i munden Man skal åbenbart have skrevet en bog for at blive anerkendt Der er langt fra Kiev og til Kalifornien Vejen fra Arika til Kina er er lige så lang Ingen af os bryder… Read more »
Nielsen hvad er det du ønsker at formidle ?
Du skrev engang om at skrive og det kræver
bl.a kontekst og præcision.
Venligst en Nordisk Landsmand.
-eller sammenhæng og fokus