En uhyggelig præcis beskrivelse af Donald Trumps psykologi
Trump spreder kaos omkring sig, fordi hans indre liv er uhjælpeligt kaotisk. Vi har nu kunnet studere ham i længere tid, og jeg har suppleret det med Netflix dokumentaren fra 2017 Den Amerikanske Drøm, spillefilmen The Apprentice fra 2024 og mængder af andre kommentatorer, overvejende psykiatere og psykologer.
Den første der så et lys og en artfælle i Trump, var den homoseksuelle advokat Roy Cohn, der senere døde af AIDS. Han gav den unge Donald denne leveregel:
Roy Cohn, Donald Trump’s mentor and lawyer, taught him to “attack, attack, attack; admit nothing, deny everything; no matter what happens, you claim victory and never admit defeat”. Cohn, a ruthless fixer, taught Trump to use lawsuits for intimidation and to constantly fight back, advising “You might be guilty; it doesn’t matter”
Jeg har ikke fundet en bedre, kort beskrivelse af Trumps åndelige arkitektur, end disse ni minutter af Lucas Bean ovenfor. Det er ikke nogen rar tanke, at denne perverterede, forkrøblede person har en del af menneskehedens skæbne i sin hånd. Trump har det, der kaldes en “dark triad personality,” som er en giftig blanding af psykopati, narcissisme og megalomani.
I dette tilfælde er det ikke lutter luftige teorier og fjerndiagnoser, der ligger til grund for, hvad vi ved om Trumps formative år. Der findes et vidne, der sad ved samme middagsbord og så, hvordan Fred Trump behandlede sine to sønner – psykologen Mary Trump.
Donald nævner tit, at alkohol tog livet af hans storebror som 42 årig, men det er en kvart sandhed. Faderen tog livet af ham med Donalds hjælp.
Man må håbe, at der er nogle omkring ham, som ikke lader sig dominere af ham og som neutraliserer ham så meget, de kan. Desværre høres det fra det Hvide Hus, at folk er bange for ham. Måske hans skaber henter ham hjem snart. Han lever i det store hele af 3-4 McDonalds og 12 Cola Light om dagen, og den gang kemikalier bør man ikke kunne blive alt for meget ældre på.
Læs eventuelt: The Six Dark Lessons Roy Cohn Taught Trump (That He Still Uses Today)
Demokraterne i USA og deres Krantzekagefigurer i Danmarkistan har forfulgt manden så groft og nærmest obskønt, at man tilgiver ham alt.
Trump har moralsk ret til at hævne sig på de åndelige tissemyrer, der har tilsvinet ham i mindst 10 år, kontinuert, hadefuldt og skæbnesvangert.
Hvorfor er møghunden Biden totalt fredet ? Det var ham som startede proxykrigen i Ukraine, som i dag er en stinkende kloak af underslæb, tyveri og korruption på højeste plan.
Rigtigt nok, og jeg støttede også Trump imod den svinske behandling han fik, også i danske medier, hvis du husker hvad jeg skrev indtil han blev valgt.
Det er bare ikke det, det handler om her. Nu bedømmer jeg ham på hans handlinger, først og fremmest overfaldet på Iran, men også Ykraine, kidnapningen af Maduro og planerbe om at overfalde Cuba
Trump tager skridtet fra statisk-bureaukratisk til dynamisk-pragmatisk politik. Han veksler ofte mellem kraftige trusler og bløde reaktioner på hans uopfyldte krav. Det kan ikke være tilfældigt, men udtryk for en aldrig før set strategi. Bedøm ham derfor ikke på hans handlinger, men på om hans strategi giver gevinst for freden i det lange løb. Trumps trick med at lægge vægt på den internationale strøm af penge og varer. ved at ‘militarisere’ penge og vareudvekslinger, kan dog ikke slå nogen ihjel så vilkårligt og voldsomt som militært isenkram. Faktisk kan man se dronevåbenet, som en moderne luftbåret version af de maskingeværer,… Read more »
Er Ukraine, Argentina og Cuba andet fascistiske korruptionsbefængte shitholes, hvor borgerne foretrækker et normalt styre?
Det er svært at forstå, ja, nærmest ubegribeligt, at
næsten ingen politikere er bekymrede ved udsigten
til Irans besiddelse af uran som snart vil kunne bruges til
at udvikle 200-300 atombomber. Hvorfra stammer denne
frygtløshed og dødsforagt på 500 millioner europæeres
vegne??
Det ligger udenfor deres normale begrebsvirkelighed, hvorfor de lige som 3/4 af alle mennesker ikke kan “cope med dét”, og derfor fortrænger/nægter at accepterer det.
Har du været i den situation, du skulle fortælle andfe, at der enten er ild i noget, eller at nogen er døde? I langt hovedparten af tilfællene bliver du mødt med hånlatter og vantro grin.
Læs “Grå Invasion” af Poul Sørensen (Poeten)!
Ikke fordi jeg er tilhænger af kernevåben men hvis Iran fik kernevåben kunne det jo være at angrebsalliancen nato ville stikke piben ind og ikke starte flere ulovlige angrebskrige med millioner af uskyldige døde til følge som f.eks. i Libyen.Serbien, Irak, Yemen, Syrien , fortsæt selv listen. Siden ww2 har usa og co`s ulovlige angrebskrige kostet anslået 25 millioner døde. Desuden er påstanden om at Iran ville udvikle atomvåben tydeligvis en påstand der skulle tjene usraels/våbenindustriens /oligarkernes interesser nøjagtig som den beviste løgn om at Irak havde masseødelæggelsesvåben. Det er det der med at se splinten i andres øjne og… Read more »
Jeg tvivler på, det ikke er fordi, du ikke KAN forstå, men hælder til, det er fordi , du ikke VIL forstå, hvad, hvad mullaerne VIL bruge A-våben til. Læs Lars Løkke Rasmussens hellige bog, selvfølgelig kun for at genopfriske, hvad det er du – OG os andre! – har med at gøre. Lav en cirkel med r = 5.000 km udenom Iran, og tæl hvor mange andre lande end Israel, der ligger indenfor? Selv om det “kun” var Israel, der blev en radioaktiv slagge, ville dette nok også have mere end minimal betydning udenfor Mellemøsten. Men på daværende tidspunkt,… Read more »
Jeg tvivler ikke på at du ikke hverken kan eller vil forstå.
Du er så forblindet af dit had at du ikke er i stand til at forholde dig til virkeligheden som jeg har påpeget i mit forrige indlæg.
Det normale styre er tyranni.
Muligvis ikke, men ligegyldigt hvor, så vil folk gerne vælge deres egne ledere. Vi ser også, at angrebet på Iran har fået oppositionen til at blive national og støtte den regering, de tidligere ville vælte
Hvis Snaphanen endelig vil tale om ondskab og sadisme, findes der langt mere grusomme eksempler at tage fat på: https://www.document.dk/2026/05/10/naar-boedlerne-i-teheran-hylder-norges-statsminister-jonas-gahr-stoere-boer-advarselslamperne-vaere-taendt/
Nu har jeg ikke talt om ondskab, selvom jeg måske burde, for effekterne af det Donald Trump foretager sig i disse måneder, bliver ufattelig ondskab og tab af menneskeliv. Jeg tænker på den varslede hungernød som følge af manglen på kunstgødning. Verden ksan kun føde to milliarder mennesker uden den. Nu tror Document på snart sagt al israelsk-amerikansk propaganda, f.eks. det her med at “regimet har myrdet 40-50- 60.000 af deres egne borgere.” Man kan finde de rigtige tal for dem der døde under demonstrationerne, der jo oprindeligt var fredelige og rettet imod de økonomiske vilkår, 49 års amerikanske sanktioner… Read more »
“Men når der skal være krig. er der kun plads til løgn og propaganda..”
Hvilket gør det ekstra imponerende at snaphanen altid ved lige præcist hvilke kilder, tal, og informationer som er de rigtige, og med det samme kan afvise alt andet som løgn og propaganda.
Men tilbage til emnet, du var ved at sige noget om donald trumps forstyrrede ego?
Det foregiver jeg ikke, men jeg ved, at de officielle main stream kilder er 95% løgn.
Jeg giver nogle andre bud, når de lyder sandsynlige.
“…den varslede hungernød…” vil være at sammenligne med en bette fis i en spand koldt vand, ift følgerne af når mullaerne KNALDER A-våben af i en radius på 5.000 km fra Iran?
Hvem kan lave omelet, uden at knække et par æg!
https://www.document.dk/2026/05/13/islams-blodige-historie-og-vesteuropas-fremtid/
87% av republikanerna stöder Trump.
Oväntat att just du dissar honom.
Men kun 35 % af ameerikanerne gør, og vent et par måneder til han har kastet verden ud i den værste krise siden WW 2, for ikke at tale om
The Global Fertilizer Shortage Is Going To Mean The Spring Planting Season In The Northern Hemisphere Will Be A Total Disaster
https://peterhalligan.substack.com/p/global-fertilizer-shortage-upcoming?utm_source=post-email-title&publication_id=1032096&post_id=197201240&utm_campaign=email-post-title&isFreemail=true&r=xbh61&triedRedirect=true&utm_medium=email
Hvis det fanatiske regime i iran får fat
i atombomber til deres langtrækkende
raketter, vil det kunne fremkalde en krise
i Europa som vil få alle andre kriser til at
blegne. Vi vil derfra kunne få et ragnarok-
mareridt værre end 1. og 2. v-krig tilsammen.
Var det Einstein der sagde: “WW4 bliver udkæmpet med sten og kæppe”?
De har ikke noget A våbrenprogram, og de har ikke ytret ønske om at få det. Men det kan jo ændre sig efter de to overfald på et halvt år.
Lige præcis. Men den helt banale kendsgerning er der nogle der ikke fatter.
Med eller uden Trump går USA på halen i 2028; gælden, hæren og sundhedssystemet knækker. Møllehus Nixon begyndte festlighederne og Gåtur Bush gjorde dem irreversible.
Tydligen har Donald Trump vänt sig till sin militär-överbefälhavare, och BETT om “koderna” till atomvapen, men nekats att få dem? (!) Att vilja “spänna sina muskler”, eller att vilja “göra fula, farliga grimaser”, (det som tydligen många indianstammar i Sydamerika, eller Mexico, gjorde på sin tid, samt även andra krigiska kulturer? Detta för att försöka att “skrämma” potentiella fiender till att “ge upp”? Samt naturligtvis ofta också ett standardiserat verbalt förkastandet? De standardiserade verbala nedsättande stämplande epiteten, för att förmå att dels “skrämmas” och dels försöka att få “fiender” att “skämmas”? Att därmed tro sig om att kunna förmå skapa… Read more »
Skulle der være udsigt til hungersnød, kan man jo bare sætte strøm til jorden – med kobber og zink, se fx https://www.youtube.com/watch?v=5iW9sLQ7lQc
Hvordan havde verden set ud i dag, hvis ikke nazisterne var blevet medkæmpet HELT?
Vi havde formentlig haft mere stabile landegrænser og undgået den efterfølgende globale jødiske menneskehandel, samt vedholdende og ihærdige jødiske forsøg på at udrydde Europas homogene folk.
Altså meget mindre slaveri.
Lige i plet !
Så havde de taget gas på os, hugget Sønderjylland og tvunget os til at spise “Lungeknödeln mit Sauerkraut”!