Utvivlsomt
Mit svar er, at det er jeg ikke i tvivl om, og jeg kan nok bedre end de fleste afgøre, om han har ændret sig, for jeg har fulgt ham tæt siden 2009, og støttet ham. For det er sådan, det foregår i den moderne, netbaserede politik: Hvis du har talent, og hvis du oparbejder tilpas mange følgere, vil du modtage et tilbud, der ofte er svært at afslå.
Vi ser det med amerikanske podcastere f.eks. Joe Rogan og Candace Owens. De er blevet tilbudt trecifrede millionbeløb i dollars. De der har takket “ja” til dollars, siger ingenting, mens de der har afslået, har fortalt om hvem der vil købe dem, og med hvor mange penge.
Vi så en Charlie Kirk, der tog imod pengene og blev tilbudt 150 mio dollars mere, ændrede mening om Israel som folkemordet skred frem, og blev slået ihjel for åben skærm. Man kan have en kvalificeret mening om, hvem der gjorde det. En handel med djævelen og en faustiansk historie. Vi ser netop i dag, at jødiske AIPAC købte sig til valget i Kentucky, og skaffede Kongressen af med en af de få, ukorrupte medlemmer, den havde, Thomas Massie. Han er den eneste ud af 217 republikanere, der aldrig har taget imod israerlske penge, så han måtte ud. Alle der har brug for at reparere på en ridset troværdighed, forsøger at købe sig til en bedre på det frie marked. Stater, partier, organisationer, religioner. Alle.
For hvor kommer pengene fra til hus, bil, rejser, bøder, advokatsalær osv. for en mand, der tilsyneladende ikke har haft lønarbejde siden han havde et solcenter i Luton i 2010? Det er klart, at nogen financierer ham, og det må høre med i bedømmelsen af ham, hvem der gør det og hvorfor.
Jeg tror, han blev købt af zionistiske kræfter i USA senest, da han lavede dokumentaren Panodrama: An Exposé of the Fake News BBC i 2019. Der må selv den mest tungnemme have indset, at han havde et helt særligt talent som kommunikator, og ikke mindst, kunne få masserne i tale. Så hvem betaler Tommy Robinson, der ikke har været billig i drift?
Først og fremmest Robert Shillman, en jødisk ingeniør, dernæst Middle East Forum, David Horowitz og Nina Rosenwald, alle zionister. Er det så ikke i orden, når ingen kan leve af gode ideer og luft alene? Måske, men man bør vide det, og man har kunnet høre på Robinson, at hans proisraelske retorik har ændret sig gennem årene og er blevet mere militant.
Det var først under hans rejse til Israel i november 2025 – midt under pågående folkemord – at jeg for alvor syntes, at det begyndte at blive vigtigt at interessere sig for, hvem der står bag ham. Det var iøvrigt samtidig, som Jimmie Åkesson, lederen af Sverigedemokraterne, også rejste til Israel, hvilket fik folk i Sverige til også at spørge sig selv, om han mon var købt.
Er det ikke i orden med købte politikere og aktivister? Smag og behag. Selvom jeg stadig synes, at Tommy Robinson har mange fremragende egenskaber, så er jeg betydeligt mere forbeholden overfor ham, end jeg var tidligere. Han har da lov at mene, det han gør, jeg synes blot vi andre skal vide, hvad der er i pakken, vi køber. Og jeg er ikke enig med ham hvad angår Israel.
At Double Down News (videoen) er pro palæstinensisk, ved enhver, men det er samtidig en professionel og troværdig kanal.
Tommy Robinson i København, © Snaphanen.dk
Tommy Robinson i Bruxelles, 2012 © Snaphanen.dk


At Massie tabte kan rent logisk kun forklares med at valget var svindel. Ingen kampagnepenge kan forstyrre Kentuckys vælgere så eklatant
Thomas Massie Told Me Last Year the Big Beautiful Bill Would Bankrupt America.
https://youtu.be/BnstFaEBB_g?si=FNtp4lV_42gaP37e
Du har nok ret. Han har siddet i hele 12 år, og er enormt populær
Dalede populariteten ikke kraftigt efter han prøvede, at sparke Trumf ud af kontoret?
U.S. Congress Just Hijacked by lsrael – What’s Behind the Stunning Move
https://www.youtube.com/watch?v=fAx90LZtxIQ&t=379s
Ja når tingene ikke går vores vej, kan vi jo altid skyde skylden på konspirationer eller “flertalsdiktatur”, som SF´eren Svend Auken så formfuldendt formulerede det.
Hvor har Svend Auken udtalt det ?
Du undervurderer hvor fatsvage de fleste MAGA boomers er, Cat Girl.
Gælder det også Teheran Tucker? 😁
Tommy Robinson købt! Er sikker på at personer i Israel støtter Tommy, men det er ikke det samme som, at han er købt!
Det T.R siger om islam og muslimer i vesten er korrekt!
Steen støtter HAMAS, husk det når du forsøger at tale fornuft til ham.
Og nu angriber han også den største helt i europa siden churchill.
“den største helt i europa siden churchill”
Nååh, tror du også på det ?
Det er så ikke ensbetydende med at han ikke er zionisternes dansedreng hvilket mange tilsyneladende ikke fatter.
Hvor får han så pengene fra, for han er dyr i drift
Jo, jeg er sikker på, at der også har været købere til Tucker, men han har haft råd til at sige nej
“Politics make strange bedfellows”.
Tommy gik bodsgang for jøderne, kastede sig i støvet, lod sig klandre og ydmyge som en trælbunden slave.
Vandt han mon sit liv til gengæld?
Eller måske brugte han bare hovedet i modsætning til folk herinde, og indså at israels fjender også er vores?
Hvorfor tro du ikke folk herinde slår søm i?
Det er antisemitisk at bruge hovedet i Israel.
“Folk herinde” altså inklusiv dig selv du er jo “herinde”.
Att vilja bekämpa, (att vilja döda, utplåna, förringa, muta, stämpla, förleda, massmörda, förtala, nedgradera, förolämpa, misstänkliggöra, misstro, hata, förakta, bespotta, förgifta, degradera, fängsla, halshugga, skjuta, hänga eller även plåga till döds samt att vilja förnedra, kränka, skrämma och framför allt att vilja skapa “hat” hos de “föraktade”?), DET är förmodligen standardiserade “psykologiska” såväl som fysiologiska och existentiella s.k. “verktyg” , metoder och medel, till att kunna förmå att föra “krig mot utpekade fiender”, med hjälp av? Det började med “den förfördelade” Kain som i “AVUND” mördade sin “gode broder” Abel? (!)…. (ATT den katolska kyrkan radade upp de standardiserade “Sju”,… Read more »
Ps.
Inte att förglömma eviga mutor överallt förstås! Mutor i alla möjliga sammanhang och mot alla möjliga olika s.k. “lättköpta” människor? (!)
T ex sådana “förföriska och standardiserade mutor” som flitigt började att användes mot nästan hela den dåtida Romerska Senaten i det mäktiga Romarriket? (Innan det riket ville kallas sig självt för “The Holy Roman Empire”?) (!)
Når det kommer til stykket, véd vi ikke meget om hvem der bestikker og køber hvem. Der foregår mange lyssky ting bag kulisserne. Dog véd vi at Europa, Danmark, Sverige og England er i dybe kriser pga. kortsynet, asocial, kynisk og gak-gak humanistisk politik, plus digitalisering, AI, censur og voksende bureaukratier m.m. Og de hvide eu- ropæere risikerer at blive udskiftet med fremmede folkeslag fra fjerne lande. En folkeudskiftning som kan ende i det rene ragnarok. Og så véd vi at fa- miliepolitikken er så familie-fjendsk, at den har været årsag til millioner af tragedier i EU-landene. I Danmark står… Read more »
Hvor dumme tror du vi er? Alle kan se, zionisterne kontrollerer og afpresser politikerne i Vesten. Du burde skifte navn til ‘Hodja slører fakta for danskerne’.
“Att vilja se bakåt”, (istället för framåt?), finns det alltid vissa risker med? …”Lots hustru (Bibeln): Under flykten från städerna Sodom och Gomorras förstörelse förbjöds familjen att se sig om. När hon ändå vände sig om förvandlades hon till en pelare av salt”…. (!) Den enormt framgångsrika tekniska, elektriska, kommunikativa och massmediala utveckling som har skett sedan i princip 16- 17- 18- och 19-, och inte minst 20- hundra talen, är en utveckling som är så hastig, och därmed så omtumlande att den i sig kan spontant föda fram viljor att just – se bakåt – , för många, därför… Read more »
Ps. Dessutom så är det ju ofrånkomligen så att hela det europeiska politiska s.k. etablissemanget, och beslutsfattarna, har alltsedan 1945, (efter kriget), just haft “Den Nya Världen”, dvs., USA, som sitt FÖREDÖME, och även politiska IDEAL, med just en dyrkad s.k. “mångkulturalism”, såväl som en lika dyrkad “multikulturalism”, den som hyllades som: “Diversity is our strength”, osv.? Den både kulturella och politiska “dyrkan” som, (kanske även avundsamhet på USA´s ekonomiska och s.k. “dynamiska” framgångar?), troddes och var övertygat om, främst hos de beslutsfattande politikerna, att också kunna framskapas i Europa? Även i Skandinavien? Detta OM man BARA bedrev och förespråkade… Read more »
Alltså att Europa, och dess politiska ledningar, blev s.k. “kära” i det mäktiga landet USA har ju medfört en enorm påverkan på väldigt, väldigt många områden i Europa och även i Skandinavien? En påverkan på många, många områden? T ex : klädstilar; (jeans?), livsstilar; (, raggarbilar, countryromantik, grupp- folk-danser), musikstilar; (Bruce Springsteen, jazz-musik, storbandsmusik, olika rock- och country-grupper m.fl.), filmstilar; (cowboyfilmer, deckare; musik-show-filmer, s.k. musikaler, m.fl.) matstilar; (hamburgare, m.fl.), vetenskap; mycket psykologisk forskning, olika storshopping-centers och snabbköp, psykologiforskning och olika aspekter på människors relationer, feminism m.m., osv. (!) Även språkligt kan man ofta höra amerikanska korta “standardfraser”? Detta ofta tillsammans… Read more »
PRÆCIS!
Hvem, om nogen, der har snor i Tommy Robinson er nærmest ligegyldigt, så længe han følger det mål og den linje han gør.
Vi vesterlændinge har meget større problemer hjemme i hverdagen, end nogle syrere, hvad “palæstinenserne” jo reelt er, der hverken kan eller vil opføre sig civiliseret der i verden, hvor de høre hjemme.
I øvrigt har “palæstinenserne” deres eget hjemland. Det fik de i 1921, og Jordan er ca 3/4 af det historiske Palestine.
“Vi vesterlændinge” – hello, fellow white people. Afsløret, haha. Palæstinenserne skal selvfølgelig hjem til Palæstina – og du følger med dem, jøde.
Jeres løgne og afpresning af vores politikere, jeres samfundsundergravende aktiviteter – kommunisme, nedbrydelse af vores grænser og masseindvandring til Europa, feminisme, LGBT queer teori – jeres slet skjulte had mod danskere og alt hvad der er sundt og smukt, det slutter nu. I er afsløret.
Heller ikke almen dannelse og anstændighed er du i besidelse af.
Vi ved også at Israel har produceret flygtninge til Europa siden 1948.
Og vi ved at Israel ikke har tænkt sig at stoppe leverancerne.
Tværtimod.
EDL og Tommy Robinson har vist været købt i meget lang tid. Hør i vedlagte link Nick Griffin fra BNP omtale EDL.
https://x.com/NickJFuentes/status/1819926526810345507
Tommy Robinson modellen – som jeg kalder den -er at være anti-islam men ikke pro-engelsk dvs. er ikke mod indvandring generelt og vil ikke acceptere at definere englændere ud fra genetik.
Når en gruppe angribes går den automatisk i forsvarsposition – faktisk ret primitive forsvarsreaktioner.
Med TR modellen styrker man islam som gruppe mens man nægter at englænderne må forsvare sig som gruppe. Han 100 % KØBT og BETALT. Af hvem? The usual suspects selvfølgelig,
Hvis tommy robinson er sponsoreret af israel baseret på hvem han taler godt om, er du så sponsoreret af det iranske præstestyre, hamas, eller putin? Tommy robinson er en europæisk helt som forsøger at bekæmpe vores undergang med store personlige omkostninger, og du forsøger at pille ham ned med anklager om bestikkelse og fordækte aftaler. Hvis jøderne havde givet penge til churchill, så ville du sikkert også have gjort det til et problem. Du nærmer dig landsforræderi på et europæisk plan steen, og når man ser på hvem du har forsvaret gennem de sidste par år herinde, så vil jeg… Read more »
Og du nærmer dig spam.
1) Jeg har ikke millionudgifter, så spørgmålet er irrelevant.
2) Du ved åbenbart ikke, at Churchill i sine “wilderness years” blev financieret af de jødiske bankfolk Bernard Baruch og Henry Strakosch, så han kunne opretholde Chartwell og 25 tjenestefolk. De købte ham ud af konkurs.
Dejligt med lidt oplysning om “helten” Churchill.
Churchil var klinisk alkoholiker hvilket Franklin D. Roosevelt tørt konstaterede.
Derudover var han dybt korrupt. Han var et redskab for zionisterne.
Den egentlige skurk under Anden Verdenskrig.
-og første
Du aner ikke hvad du snakker om.
Så sandt, så sandt.
Vedr “Steen og Hamas” svarede Steen mig ikke på, hvordan vi skulle/skal rubricerer de 14 millioner fordrevne tyskere efter WWII?
Hvorfor Steen støtter de samfundsnedbrydende og wokistiske kræfter i UK, ved jeg ikke, men dét svare han nok heller ikke på?
Jeg har givet dig “et +”. lad os se, hvor mange “-” vi ender på?
Ser man nærmere på idebagmændene til de samfundsnedbrydende kræfter i Vesten og deres etniske baggrund, tja, hvor ender man så..
Jøderne købte Churchills gæld, han tabte næsten alle sine penge på børsen 1929 og stod til at skulle sælge sit hus
Hvad er landsforræderi på et europæisk plan ?
Det er velkendt fakta at israel sponserede hamas.
Jan K, dig og dine zionistiske spytslikkere her på bloggen, I er alle noteret i Den Store Hukommelse som usle landsforrædere, der valgte Israel over Danmark og Europa. I skulle skamme jer.
Jyderne er i virkeligheden jøder, som indvandrede til Jydeland for mange Jehovas år siden.
Læg mærke til hvordan jyder platter og fupper søde danskere overalt, undtagen i Sønderjødeland, som blev befængt med germanere, der elsker små børn med sprød svær og surkål – og i øvrigt går rundt med sure tæer.
STFU, jødetamp.
Ku du ikke opfatte, det var en ironisk kommentar?
Nick Griffin afslørede det zionistiske svindelnummer Tommy Robinson for 14 år siden. https://danmarksfrihedsraad.com/2026/02/28/hvad-ligger-bag-english-defence-league/
Hvorfor må jeg ikke blive kaldt “jøde”, når Jydetamp må blive kaldt “jødetamp”?! 🤔
Hvor klager man over negativ særbehandling…
Jøden han æ stærk aa sej,
Modde baad i Nøj aa Nej;
Goer ed op, aa goer ed nier,
Aaller do faatawt ham sier