Livet i Patokratiet
Man skal tænke sig lidt om, inden man kalder politiske modstandere for syge, tossede, skøre, sølvpapirshatte eller konspirationstænkere, for man træder ind på et felt, hvor stater har finpoleret tanken, at anderledes tænkende hører hjemme i fængsel eller på psykiatriske institutioner. Ikke bare i Sovjet og Nazityskland, men såmænd i vores eget frihedselskende, selvfede Vesten. Her har magten i generationer brugt akkurat samme behandling af dissidenter, og Corbett har mange eksempler.
Hvad mener I om diagnosen Oppositional defiant disorder (ODD), der også findes i Danmark og hedder “Oppositionel adfærdsforstyrrelse”. Min far der var læge i mere uskyldige tider, kaldte det “uvorne unger.” “Konspirationsteoretikere” er også sygeliggjorte og kriminaliserede. Hvad mener i om journalisten Claire Swinney, der i 2006 blev diagnosticeret med “vrangforestillinger” og spærret inde på institution i 11 dage for at kalde 9/11 “et inside job.”?
Eller den schweiziske kardiolog dr. Michael Bindner, der i 2020 blev raidet af 20 antiterrorbetjente i sin klinik, for i en blogpost at have advaret mod Coronavacciner, masker og tests? Han blev diagnosticeret med “Corona-wahnsinn” og anbragt på en psykiatrisk klinik og tvunget til at tage neuroleptika (antipsykotisk medicin) i mange måneder. I Danmark er vi, så vidt jeg ved, ikke nået længere end til at kalde dissidenter for “antimyndighedsekstremister,” nå ja, og så arrestere mig i 2019 for at skrive noget sandt om et dobbeltmord. Og Uwe Max, og Kent Nielsen og mange andre, men medicineret er vi endnu ikke blevet.
Corbett mener, at det tværtimod er vores “eliter”, der har en høj andel af psykopater, og at de når de sygeliggør deres modstander, i virkeligheden projicerer deres egne egenskaber over på dem. Og så nævner han nogle af virkelighedens politiske psykopater fra Stalin til Donald Rumsfeld og George Bush.
Endelig slutter han dog i dur. Ulydighed smitter. Mental sundhed smitter. Og vi ser det pragtfulde klip af diktatoren Ceaucescu, der står på balkonen og opdager at et buh-råb breder sig til en hel revolution imod ham. Forleden genså vi den samme balkonscene i mindre omfang da psykopaten, en usikker, irritabel Netanyahu stod på FN s talerstol, og de eneste der var tilbage i hele salen var teknikkere, USA’s delegation og Israels.
Den svenske baronen Eric Hermelin kan nog sägas vara, på sin tid, ett slags “praktexemplar” till s.k. dissident? (Men var det kanske ändå inte egentligen?) Eric Hermelin fick ett rum på ett s.k. sinnessjukhus, som ju var “tur” både för honom själv och andra? Framför allt därför att han där kunde ägnade sig åt mäktiga översättningar av både persisk poesi och arabisk litteratur. Han anses vara en av hela norra Europas bästa översättare av dessa verk. Han “stred” både mot nya – stafningsregler -(!), som infördes under hans tid, Han var även verklig soldat i olika krig, där han lärde sig… Read more »
Tak fordi du mindede mig om Hermelin, jeg husker ham godt nu. Hvilken fantastisk historie
Absolut.
Undrar dock om han verkligen drack lika mycket alkohol som Churchill tydligen gjorde? (!)
Winston Churchill levde från 1874 – 1965 och Eric Hermelin levde från 1860 – 1944. Denna tidsperiod var kanske en särskild tid i både Europa, i Skandinavien såväl som kanske särskilt i USA, (?), när människor tydligen drack mycket alkohol, (även rökte och kanske även förbrukade droger?)? Kanske det berodde på en ökad framställningskapacitet av både alkohol, tobak och droger som då medförde en naturligt ökad förtäring? Sådana ökade produktionsförhållanden som väl alltsedan minst 1800-tal, eller tidigare (?), då kanske särskilt bland människor med s.k. ekonomiska tillgångar började att användas alltmer? Mer eller mindre som naturliga komponenter vid stora middagsbjudningar,… Read more »
Har indtryk af at Pape var en dårlig justitsminister, for var det ikke under ham at Steen og andre blev arresteret for at sige nogle sandheder? Og det må vel også have været magtmisbrug og svineri da M.Bindner blev tvangsindlagt for at sige noget sandt om corona “vaccinerne”. Det er meget uhyggeligt når demokratier begynder at arrestere folk for at sige sandheden. Så er det måske ikke demokratier, men afskyelige forklædte diktaturer. Derfra og til gangstervælde er der ikke langt. I USA har democ rats demonstreret deres store sympati for kriminelle, og iflg. Hodjas blog har de endda importeret millioner… Read more »
Jo, det var under Pape (må Allah være med ham) og departementchef Barbara Bertelsen, som en af mine få kilder i systemet siger, var hende der egentlig havde ansvaret for den retsstridige aktion, som hæderlige politifolk også “beklagede var politisk”.
Mit indtryk er, at BB er en klassisk magtpsykopat
Barbara Bertelsen er uden tvivl psykopat. Vanviddet og det totale samvittighedsfravær, lyser hende langt ud af øjnene.
Søren Pape, justits-bøssen og booster-prinsessen, havde vi heller ikke megen gavn af. Sikken en slapssvans.
Var det ikke også Pape’s afrikanske prinsesse-mand, som fik tæv på en bar i Gothersgade, da han udsatte en fremmed mand for uønskede berøringer?
Psykiatrien er et overvældende effektivt redskab til diciplinering af mennesker.
Et diktatur har åbenlyse metoder til undertrykkelse og kontrol.
Et demokrati skulle gerne udvise magtformer, der understøtter den enkeltes valgte liv og mulighed for forandring.
Idag “vælger vi selv” de mennesker der underminerer og sælger ud af vores suverænitet , traditioner og frihedsrettigheder.
Vi lever idag i demokraturets tid.
Psykiatriseringen af alt og alle er et effektivt redskab i at tjene demokraturets behov for kontrol (og undertrykkelse) af “den frie borger” i vesten.
Vi lever eller overlever -? i demokraturets tid .
Man kan lese om psykiatrien på cchr.org og kmr.nu. Finner kilden til mye dritt der, ja.
The psychiatrists are going down with the banksters
Bill Holter | Gold signaling global crisis imminent?
https://m.youtube.com/watch?v=Lo-7RwxDONM
The market sniper backs it up
https://m.youtube.com/shorts/KfSEABOZ7D8